| GabyAdicaEu a întrebat:

Masura unui unghi format de doua drepte concurente este media aritmetica a celorlalte unghiuri.Calculati masurile unghiurilor!

Am vazut asta pe net!laughing sunt curios ce scrieti, raspunsul corect funda + MareleVot

Răspuns Câştigător
| sunshine2601 a răspuns:

Daca notam unghiurile cu a, b, c si d, se pot scrie ecuatiile:
a+b+c+d=360
a=(b+c+d)/3 => b+c+d=3*a
Daca inlocuim suma b+c+d=3*a in prima ecuatie, rezulta ca
a+3a=360 Deci a=360/4=90
Unghiul opus la varf are aceeasi valoare deci tot 90, si cum celelate doua trebuie si ele sa fie egale intre ele diferenta (adica 360-90-90) se imparte la doi si rezulta din nou 90. Deci toate cele patru unghiuri au masura de 90 de grade.

3 răspunsuri:
| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Da ai vazut-o pe net laughing ce sa zici si tu ca sa iti faca alti tema, lasa-te laughing

| tpmarius a răspuns:

Stii? nu poti sa votezi la lvlul tau si noi aici nu iti facem tie temele raised eyebrows