| 5SOS a întrebat:

Mate-Info sau Filologie? De ce? Dau funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
| christishor a răspuns:

Mate-info, cu filologia o sa stai acasa sa iti gasesti un job din ala de spalat wc. am intrebat intr-o zi de diriga mea care e si profa de filologie si a sp ca termini a12a apoi primesti o chestie am uitat cum se numeste ( nu diploma de 12 clase) si dupa stai acasa ca nu ai unde te angaja

5 răspunsuri:
| mihaela0205 a răspuns:

Nu e adevărat că dacă ești la filo, nu ai unde să te angajezi sau speli wc-uri (să fim serioși laughing ). Toate profilele sunt bune, cu toate poți să faci ceva. Dacă ai rămâne doar cu 8 clase, aș mai spune că n-ai putea face nimic în viață, dar indiferent de ce profil urmezi, sigur vei putea face ceva bun în viață!
Dacă ai înclinație, îți plac, te descurci de minune pe latura reală, adică pe matematică, informatică, fizică, nu merită să mergi la uman, ci alege mate-info sau științe ale naturii.
Însă dacă te consideri vreun urmaș de-al lui Eminescu, adică te pricepi la română, și îți plac și limbile străine (engleză, franceză, spaniolă, germană, italiană), mergi la filologie! happy

| thewomaninwhite a răspuns:

La filologie pentru ca si eu sunt la profilul asta si mi se pare destul de super plus ca din clasa a 10 a nu mai faci mate, fizica, chimie nu mai dai nici bac-ul la mate ...si pana la urma poti da la orice facultate ca nu conteaza ce profil ai facut la liceu atata timp cat iti place o anumita meserie

| KrEaThYvE a răspuns:

Mate-info =te duci daca esti bun la matematica, fizica, informatica, biologie
filologie=daca esti bun la romana, si la limbi straine

| zHeArTz a răspuns:

Mate-info (este mai greu dar poti merge la orice facultate vrei).
Filologie (este mult mai usor dar ai putine posibilitati)

| ursuletzmik a răspuns:

Pai daca te pricepi mult la mate si informatica du-te la mate-info, iar daca iti place romana du-te la filologie la liceu faci gramatica la romana daca esti la filologie si alte 2 limbi tu alegi dupa cum te pricepi