| noaptelunga47 a întrebat:

Mate-Info sau Filologie? Stiu ca intrebarea asta este postata de o gramada de ori, dar cred ca la mine e o problema mai speciala. Din clasa a IV-a am fost olimpic judetean la matematica, in a 7-a fiind chiar intr-un concurs international. Materiile mele preferate sunt fizica (desi nu prea scot mai mult de 8-9), informatica, dar totodata si limbile straine la care ma descurc foarte bine. Ca meserie, eu vreau sa ma fac regizor/scenarist. Pentru asta eu vreau sa aleg liceul de filologie, dar atat parintii cat si profesorii sar mereu cu gura pe mine sa merg la mate-info. Nu mi-e frica de matematica, dar chiar nu vreau sa muncesc in domeniul real, dar se pare ca nu pot convinge pe toata lumea de asta. Totusi, as vrea sa aud si parerea voastawinking

1 răspuns:
| CopilașTembel a răspuns:

Daca ai talent la matematica, du-te la mate-info, rar se mai gasesc vreo 10-15 copii in o scoala care sa le placa matematica si fizica(nu doar sa le placa, sa si stie tongue ). Poti sa devi regizor/scenarist cu profilul mate-info(cine a terminat mate-info se poate inscrie la orice facultate). Sper ca te-am ajutat happy