| Sadop a întrebat:

Matematică-informatică sau ştiinţe sociale?
La ştiinţe îmi va plăcea cu singuranţă, însă nu ştiu dacă şi la matematică-informartică. Eu iubesc istoria, nu matematica.
Însă mă gândesc că dacă mă străduiesc 4 ani la mate-info am mai multe şanse pe viitor.
Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| doroteea a răspuns:

Istoria este o materie pe care mulţi dintre noi o iubesc, dar majoritatea o păstrează ca hobby pentru că, deşi pare o materie dominantă la Ştiinţe Sociale pe parcursul celor 4 ani şi de asemenea la BAC, mai departe nu prea ai ce face cu ea. Chiar dacă eşti a 8-a şi poate că nu te gândeşti aşa de departe, la facultate, ar trebui să încerci să-ţi imaginezi dacă crezi că ai face faţă la medicină, farmacie, drept, economie (dar să fii foarte bun la asta, pentru că anual termină sute de studenţi care abia au făcut faţă acolo şi la sfârşit nu sunt suficient de pregătiţi ca să profeseze). Ideea e să te gândeşti unde crezi că te-ai descurca cel mai bine. Eu sunt la Ştiinţe Sociale şi, deşi nu regret alegerea acestui profil (pentru că nu am avut niciodată acea gândire logică care să facă din mine un bun matematician, doctor, etc), am colege care s-ar fi descurcat la real, dar au venit aici doar pentru a le fi viaţa mai uşoară. Dacă simţi că ai potenţial de real, poţi alege mate-info pentru că ai mai multe opţiuni la terminarea liceului. E bine să te sfătuieşti totuşi şi cu profesorii, pentru că ei ştiu ceea ce poţi, şi cu părinţii şi prietenii, pentru că ei te cunosc mai bine şi ştiu ce-ţi place să faci de obicei. Mult noroc la Evaluarea Naţională!

3 răspunsuri:
| NAdrian a răspuns:

Buna Sadop,
Eu as merge la stiinte sociale.
Intreaba-te : La care din aceastea ma voi descurca mai bine si ce domeniu imi place cel mai mult si am inclinatii spre el?

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Eu zic să mergi la sigur, acolo unde ştii că-ţi va plăcea. Dacă te pasionează istoria, ştiinţele sociale sunt de tine.

| beebyy a răspuns:

Daca faci ceea ce iti place si muncesti ai sanse oriunde.Verisoara mea a terminat mate info, a invatat mult si degeaba happy