| IngridMaria123 a întrebat:

Media ponderata este la fel precum clacularea mediei la matematica/romana?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi cum se calculează media aritmetică ponderată la linkul :
http://www.gimnaziu.info/media-aritmetica-ponderata

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece mediile la materiile de studiu (matematiaca, romana etc.) se obtin dintr-un numar redus de note, de regula in jur de 3-5 note la cate o materie nu se poate folosi metoda mediei ponderate ci doar media aritmetica. In principiu este aceeasi metoda insa media ponderata se poate folosi doar in cazul in care este vorba de multe numere si unele dintre ele se repeta.