| traficanta a întrebat:

Merita sa ma duc la mate-info? eu nu ma descurc deloc la fizica sau chimie, la matematica am 9, dar nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca poate nu o sa tin pasul acolo.Si daca fac alt profil, gen filologie, nu as putea sa dau la ASE sau la alta facultate?

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Matematica din generala nu se compara cu cea din liceu, asa ca daca acum esti de 9, vei fi de maxim 7.La fizica/chimie, daca nu te descurci nu e asa mare problema in primul an, dar apoi vine greul, mai ales ca trebuie sa dai bac la una din ele(sau biologie, bineinteles).
Sa-ti clarific ceva, de la filologie poti urma ORICE facultate.De la orice profil, de altfel.Intrebarea e daca poti termina facultatea(si cu note mari!). Daca nu le ai cu stiintele exacte nu-ti recomand mate-info.
Eu sunt in a 9-a la filo intensiv engleza si mi se pare super, e tot ce am vrut de la "scoala", cu toate ca n-a fost usor sa ajung aici din cauza ultimei medii mari si mai ales din cauza "ghidarii", sau mai bine zis incercarii de ghidare de catre fostii mei colegi si de parinti catre profilul mate info, ca "filo e de fraieri", "n-o s-ajungi nimic" si alte prostii, idiotenii.Dar nimeni nu asculta ca uram, si inca urasc materiile exacte si iubesc limbile si istoria.
Sper ca te-am lamurit, dar daca vrei sa ma mai intrebi ceva, da-mi PM.Succes, sa iei o decizie buna si sa-ti asculti inima!happy

1 răspuns:
| ριтιq a răspuns:

Daca te duci la mate info degeaba ai media la mate mare
ca la mate info se bazeaza numai pe informatica