| Rŏllшау a întrebat:

Mi-am pus întrebarea mereu și nu știu sigur dacă pot continua pe drumul propus. Știți de profilu mate-info și chiar sunt interesat să mă duc acolo.Ador să lucrez la calculatoare și multe altele care implica acest lucru, desigur aș vrea sa ajung undeva departe.Nelămurirea mea este că acest profil implică ceva mai multă mate(ceva normal), problema este ca nu prea ma descurc la mate şi cu greu obțin 8-9, notele mele fiind de regula 6-7 sau chiar 5! Am înțeles că se învață lucruri noi din clasa a 9-a, iar tot ce va trebui sa fac e sa fiu atent și să-mi fac mereu temele+învățat.La info mă descurc zic eu bine având în vedere că nu am făcut informatică în gimnaziu,mai ales ca toată ziua stau pe pc și fac multe chestii folositoare dar mă mai și joc.Mi-e frică de mate în special,asta e toată chestia, sentimentu că o să eșuez la test/teza și așa mai departe.Chiar mi-ar plăcea să ma duc acolo şi să mă specializez în chestia asta.Am nevoie de sfaturile voastre.

Mulțumesc! happy

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Informatica, programare mai exact fara matematica nu se poate. o facultate de profil IT fara matemtica serioasa iar nu exista.

programarea, informatica de liceu mate info sa stii ca e ceva mai mult decat "sa faci lucruri utile si sa te joci pe pc"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, vei avea nevoie de multa matematica, calculatoarele sunt strans legate de matematica. Am amici la Automatica Calculatoare si la Mate-Info e jale. Daca ai 5 la mate, nu cred ca e de tine mate-info. Info poti sa inveti aproape fara mate, dar sa intelegi ce faci acolo ai nevoie de matematica. Nu cred ca vrei sa dai chix pe la jumatate si sa risipesti atata munca si bani. Nu toti ies absolventi din informatica- calculatoare (Facultate).

| Rŏllшау explică:

Chiar nu stiu ce sa zic, desi imi place mult, matematica nu s-a lipit de mine, iar sa invat n-ar fi greu dar e prea tarziu.Mentionez ca sunt in clasa a 8-a, note la mate: 5 si 8 pana acum. Daca ma straduiesc/imi dau silinta si ma mai ajut de la prieteni care stiu mate bine as putea sa am cateva sanse? eu cred ca trebuie sa am incredere.Unu sincer nu prea ma vad in afara IT ducandu-ma la stiinte naturale sau alte chestii de genu si mai sunt profiluri, dar ca orientare mai am si sportul da nu prea sunt sprijinit aici.Inteleg sunt la inceput cu domeniul IT, dar nu mai e mult si trebuie sa aleg! Chiar nu stiu ce sa fac! straight face

| Mariuca006 a răspuns:

Informatica nu inseamna doar sa stii sa lucrezi la calculator (ala e TIC). Informatica pe care o vei face la mate-info este in mare parte programare in special programul C++. Vei invata sa creezi programe, algoritme... Iar la mate eu aveam numai 9 in generala dar la examen am luat 9, 50 si am intrat cu succes. Momentan sunt in clasa a 10-a. In clasa a 9-a mi-a fost greu sa ma adaptez si imi iesise media 8 dar acum m-am ridicat la 9. Este intr-adevar greu, dar daca iti place matematica si iti place sa rezolvi chestii grele poti urma acest drum. Insa trebuie sa specific ca ai nevoie si de o mare parte din cunostintele din gimnaziu deci... Mult noroc!

| Rŏllшау explică (pentru Mariuca006):

O sa vad, mersi de răspunswinking. Pana la urma tot va trebui sa aleg și în final voi vedea rezultatul.Chiar îmi place mate-info, iar pentru ce îmi place o sa lucrez intens și o sa ma dăruiesc în special profilului, voi încerca sa ma adaptez la matematica în special și voi vedea dacă pot.Sincer îmi prind bine sfaturile de la cei care chiar sunt pe domeniul respectiv, chestia ca tu te descurci la mate tongue, oricum mulțumesc happy!