| Piticuuu a întrebat:

Ne-a predat la chimie calculele stoechiometrice.nu am inteles pentru ca a trebuit sa plecam de la ora(pentru un concurs) si nu ne-a dat profa si exemplu de problema.si acum nu stiu cum sa le fac(stiu etapele ). imi puteti explica si mie? puteti sa postati o problema rezolvata?(a7a)

Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

Adica cat ai in stanga trebuie sa ai si in dreapta.
de pilda H2+O2=H2O
uite la reactie participa 2 atomi de H si rezulta tot 2. Oxigenul participa 2 atomi si rezulta 1; atunci in fata la O2 pui 1/2si reactia devine : H2+1/2O2=H2O

1 răspuns:
| Piticuuu explică:

Mda.dar noua profa ne-a dat altcv.de exemplu:Calculeaza nr de moli de apa oxigenata, h2o2,care trebuie descompusa pentru a se obtine o cantitate de oxigen egala cu cea rezultata din descompunerea a 10 moli clorat de potasiu kcio3?