| sabin89 a întrebat:

"Neuron" şi "Neutron" au acelaşi număr de silabe?

Răspuns Câştigător
| Mariaa2201 a răspuns:

Ne-u-ron =3
Ne-u-tron = 3

| Vântulalb a răspuns (pentru Mariaa2201):

De ce-i faci tema?

20 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Neuron are "decât" o silabă! Logica: foarte mulți dintre concetățenii noștri "are decât" un neuron = ăla care le ține urechile să nu cadă!
Neutron are legătură cu fizica nucleară și savanții ăia au capul plin de neuroni => că numărul de silabe e imposibil de stabilit!
winking
Funda?
laughing

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Funda câte silabe are?

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Două!
Aia din dreapta și "Cealantă" din stânga!
hee hee

| Lukasssz a răspuns:

3,ambele

| sabin89 explică (pentru Lukasssz):

Eu pe "neutron" l-aş despărţi "neu-tron", dar s-ar putea să greşesc.

| Lukasssz a răspuns (pentru sabin89):

Cum asa, ceva psihologic la mijloc? uite am gasit forma corect :https://www.silabe.ro/desparte-in-silabe-neutron.html

| Lukasssz a răspuns (pentru Lukasssz):

Corecta*

| Yuoia a răspuns (pentru sabin89):

Gresesti.

| Yuoia a răspuns:

Nu ma asteptam si la raspunsuri gresite.
E tema, evident, de aia ma asteptam sa se raspunda doar bine.
Exceptand glumita lui @gabicoo, primul raspuns e si bun, si complet.

| sabin89 explică (pentru Yuoia):

Da, aşa e. Am fost derutat că am văzut undeva despărţit "neu-tron". Şi asta, culmea, într-un "Îndreptar ortografic, ortoepic şi de punctuaţie" ediţia a V-a - univers enciclopedic 1996. Mai greşesc şi ei.

| Vântulalb a răspuns:

Ia desparte-le tu in silabe si numara apoi.

| TheStrategist a răspuns:

Da, 3 silabe fiecare.

| tudorvolcano a răspuns:

Depinde cum alegeți dumneavoastră să pronunțați combinația de vocale „e" + „u".

Se poate ca la „neuron" să faceți un hiat, având astfel 3 silabe, sau un diftong, având astfel 2 silabe, cu toate că hiatul e mai comun.
La „neutron", diftongul se întâlnește mai des decât hiatul, dar și hiatul e corect, chiar încă foarte frecvent.

Personal, pronunț combinația de litere la fel în ambele cazuri, câteodată alegând să fie diftong, câteodată hiat.
Dar dacă vreți să pronunțați într-un cuvânt diftong, dar în altul hiat, sau invers, e alegerea dumneavoastră.

DEX-ul impune normativ hiatul, dar DEX-ul nu e cel mai fiabil.
DOOM recomandă hiatul, doar că menționează în 2.1.8 că hiatul în pronunția actuală se reduce la un diftong (ex. ziar din italiană „di-ar-i(-)o", care original era un hiat, dar a devenit actual aproape exclusiv un diftong) (DOOM 2005, ediția Univers Enciclopedic, București, 2005, de către Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti")

| Yuoia a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu exista cum alege el sa pronunte. Limba romana are reguli.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Yuoia):

E puțin mai complicat de atât, e vorba de gramatica prescriptivă vs gramatica descriptivă a unei limbi.

Gramatica prescriptivă este constituită din normele impuse de către o instituție „prestigioasă", în timp ce gramatica descriptivă are ca scop să descrie cum funcționează de fapt gramatica limbii naturale, așa cum este ea vorbită de către oameni.

Gramatica prescriptivă este o metodă prin care se impune ce se consideră a fi „corect", și ce nu, iar gramatica descriptivă descrie fenomenele întâlnite de fapt în limbajul comunității.

Comunitatea creează limba, nu invers, iar faptul că oamenii învață o limbă într-un anumit fel, este influența comunității asupra membrilor ei, nu a limbii în sine.
Dacă toată comunitatea va decide a doua zi să spună „orașuri" în loc de „orașe", membrii se vor adapta, deseori în mod inconștient, chiar dacă normele prescriptive (o carte de gramatică cu reputație) ar spune că nu este corect.

Acum, dacă e vorba de o temă la școală, răspunsul meu i-ar putea aduce puncte în plus, dacă știe să-l argumenteze, pentru că a arătat interes în studiu.
Totuși, ar primi puncte și dacă ar spune că are 3 silabe că așa scrie în DEX, și eventual și în DOOM.

| sabin89 explică (pentru tudorvolcano):

Sunt de atâta timp pe aici şi încă mă mai confundă cineva cu elev de şcoală care îşi face temele... happy

| Yuoia a răspuns (pentru tudorvolcano):

Acum inteleg de ce sunt asa de multi analfabeti in Romania. Cu "specialisti" ca tine, poate la catedra...

| tudorvolcano a răspuns (pentru sabin89):

Nu știam exact despre ce era vorba. De aceea am spus „dacă", în răspuns la comentariul lui „Yuoia".

| Pikmin a răspuns:

Ambele cuvinte au 3 silabe