| sparking a întrebat:

Nu stiu ce profil sa aleg... Mate Info sau Stiinte? :
-Care e mai greu?
-Cam cum arata un orar de la Mate si unul de la Stiinte?

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Sunt doua chestii diferite, nu știu dacă poți să le compari ca dificultate. În clasele a 9 și a 10 sunt aproape la fel. Din a 11 incepe schimbarea.

MateInfo Cls 11:
-3 ore română
-5 ore matematica
-2 ore engleza / 2 ore franceza
- 3 ore fizică
- 1 ora biologie
- 1 ora chimie
- sport, religie, economie
- 1 geografie, 1 istorie

Biochimie cls 11 :
- 3 română
- 3 mate
- 2 engleza 2 franceza
- 1 ora fizică
- 3 bio
- 3 chimie
- sport, religie, economie, istorie, geografie

Asta e un exemplu de orar, nu sunt toate la fel. Depinde de liceu, de opționale, etc. In clasă a 9-a și a 10-a orarul e aproape identic. Multe licee au orarele pe internet, poți să te uiți.

Am avut colegi care s-au transferat de la MateInfo la biochimie. Dar de la biochimie la MateInfo niciodată. Deci presupun că mi e mai dificil happy

| Ineys a răspuns (pentru PainTech):

Cred ca se referea la stiinte ale naturii, nu biochimie.

| PainTech a răspuns (pentru Ineys):

Științele naturii e noul nume pentru biochimie. Tot aia e, cel puțin la noi. Acum nu știu dacă în Republica Moldova e diferit.

| Ineys a răspuns (pentru PainTech):

Stiintele naturii au si ore de informatica din cate stiu eu, si Mate-info 100% are ore de informatica. In orarul postat de tine nu vad nici o ora de informatica la nici un profil, nici macar TIC? Poate nu le-ai copiat bine.

| PainTech a răspuns (pentru Ineys):

4 ore de informatică la MateInfo, 1 ora la științele naturii care nu știu exact dacă e de info sau de tic.

Am scris raspunsul de pe telefon. Când schimbi tab-ul se da refresh uneori la pagina. Am scris prima oara raspunsul in care erau și orele de info, am schimbat tab-ul sa număr orele de chimie la științele naturii și s-a șters raspunsul. Când am rescris iar eram 100% sigur că am scris orele de info, dar făcusem asta doar prima dată și nu le-am mai scris a doua oară. Nu aveam cum sa uit orele de info.

| Ineys a răspuns:

E acelasi lucru, e liceu pana la urma. Mate-info are mai multe ore de informatica si matematica M1 parca. La Stiinte ale naturii se face M2 din cate tin eu minte. Dar tot aia e.