| DarkShina5566 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac. Nu pot retine nci macar o pagina.Recunosc, nici nu prea am,, antrenament" si de aceea nu stiu cum as putea sa invat mai usor o lectie sau mai multe. Ce ma sfatuiti?

7 răspunsuri:
| Heys a răspuns:

Depinde la ce inveti eu iti zic trebuie sa intelegi ce inveti asta e cea mai buna solutir indiferent de ce materie este vorba.Eu cand invat nu invat din caiet subliniez ideile importante si vad exeritiile pe urama si ex rezolvate din caiet. Orcum invatatul pe derost nu este o solutiehappy

PS:sunt niste pastie care cotin lecintina si ulei de peste am auzit ca sunt destul de bunehappy

| ingerasdulke15 a răspuns:

Concentreazate bine si daca vrei ia memo plus inainte o sa functioneze, Succes

| helenwolf a răspuns:

Sunt mai multe variante:
1. Pentru concentrare da din piciorhappy iti accelereaza circulatia sangeluihappy
2. Incearca sa iei o propozitie si sa scoti initialele si sa inveti cuvantul nou format.
3. Inregistreaza-te in timp ce citesti lectia pe care o ai de invatat. Apoi ii dai play in timp ce privesti randurile. Iti activeaza memoria vizuala si cea auditiva. Daca nu merge incearca sa te plimbi prin camera in timp ce invetihappy
4. Poti asculta pe YouTube, Binaural Beats for Concentrating. Da! Sunt cam ciudate dar chiar ajuta.
5. Citeste lectia si dupa pune-ti in minte ca o vei uita. Trage un pui de somn si cand te vei trezi observa daca iti mai amintesti ceva.

Pai cam atat! big grin
Succesbig grin

| Lexuletz a răspuns:

Buna ai putea sa inveti rand cu rand iar apoi fa rezumat la fiecare fragment tongue sper ca te-am ajutat si apropo ia si un memo plus

| Trifi a răspuns:

Memo Plushappy

| anonimus25 a răspuns:

Citeste o data toata lectia si impartele in mai multe planuri si de la fiecare plan incerci sa retii ce ii mai important

| ANDy_7954 a răspuns:

-incearca sa legi ideeile logic, trebuie sa intelegi ceea ce citesti
-priveste pagina atent sau fa-i o poza si mai apoi pastreaz-o in minte, memoria vizuala este mai buna
-tine minte cateva cuvinte cheie din propozitiile pe care nu le poti retine
-da din picior, bate un ritm cu degetele
-muzica te-ar putea ajuta.eu invat mai mereu cu muzica si asociez ceea ce ascult cu frazele pe care le citesc in acele minute.este ca o memorie cronologica