| razvan524 a întrebat:

Nu stiu daca am pus categoria corecta dar asta nu cred ca, contaza.
Problema asta este legata de o profesoara.
Totul a inceput ieri la ora de engleza un coleg mai
(cascat) de felul lui sia uitat caietul si manualul acasa deoarece el si-a facut ghiozdanul dimineaza (ne-a povestit) Doamna a crezut ca el nu si-a luat Engleza deoarece nu si-a facut tema.
Doamna profesoara in momentul in care a auzit ca nu are manualul si caietul a strigat la el nota 1 Inainte sa-i puna nota la ascultat la lectia de zi El a stiut relativ ok dar dansa i-a pus 1 in catalog si insfarsit ajungem si la intrebarea mea
Un profesor are voie sa puna 1 in catalog daca un elev sia uitat manualul si caietul si cu lectia relativ ok stiuta?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Profesoara poate decide sa noteze tema pentru acasa. Atata timp cat elevul nu o poate prezenta, inseamna ca nu o are, nu mai coteaza motivul. Poate gestul profesoarei ar fi fost un pic exagerat daca era vorba de un elev foarte grijuliu, care raspunde mereu, are mereu tema facuta perfect si este foarte cuminte. Dar petru un elev cascat, asta este o masura normala.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu, sub nicio forma. E o nota pusa aiurea, adica stii lectia si iti pune 1? Ce fel de profesoara e aia, eu m-as duce direct la directoarea scolii, nu la diriginta.

| razvan524 explică (pentru dragosbogdan001):

Nu are curaj sa faca asta noi i-am spus dar vom vedea ceo zice diriginta

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru razvan524):

Ii urez succes, mai mult ca sigur ca diriginta nu il va ajuta cu nimic. O sa zica ceva gen "daca profesoara asa a considerat...". Cea mai buna varianta ar fi sa le spuna la parinti sa se duca ei la scoala sa faca scandal daca nu are el personal curaj sa se duca la directoarea scolii.

| ABCD122 a răspuns:

Are voie, iar colegul tău probabil nu si a făcut tema deloc

| lovecatsnow a răspuns:

Notele sunt subiective, la aprecierea profesorului. Dar acesta nu are voie sa ii puna nota decat in urma unei evaluari. Cred ca ar fi mai bine sa ii spuneti dirigintelui despre ce s-a intamplat. El poate evalua mai bine situatia