| anonim_4396 a întrebat:

O colega de-a fratelui meu ia luat ieri ghiozdanul si, antrenata de alta colega, i l-a aruncat pe geamul clasei de la etajul 1 fara ca fratele meu sa ii fi facut vreodata ceva. Tinand cont de faptul ca ochelarii fratelui meu erau in ghiozdan, norocul a fost ca nu s-au spart pentru ca acestia costa 900 de lei. Fata a spus ca a facut asta pentru ca i s-a parut amuzant si chiar i-a spart pixurile si stiloul. Eu am fost azi si am incercat sa ii explic ridicand tonul ca fratele meu nu este bataia ei de joc, tinand cont de faptul ca este copil de nota 10 si se comporta frumos cu colegii inclusiv cu ea. I-am spus ca nu ii platea ea ochelarii daca ii spargea si mai ales ca noi avem doar mama nu ne-am fi permis sa ii facem alti ochelari cand pe acestia ii are de 2 luni, iar salariul mamei este de 1000 de lei, iar el are strabism si are nevoie de ochelari tot timpul. Am tipat la ea in fata clasei in timp ce ceilalti copii radeau de ea, i-am zis sa se comporte frumos ca va primi lucruri frumoase si sa inteleaga ca daca face rau i se va intoarce raul, pentru ca diriginta a spus ieri ca i se va scadea nota la purtare.
Nu cred ca am facut un lucru atat de rau sa tip putin la ea incat sa inteleaga gravitatea situatiei si nu cred ca are de ce sa i se scada nota la purtare fratelui meu pentru ca am tipat eu la colega lui, el practic nu a facut nimic, eu am facut. Am facut asta si ca sa inteleaga restul colectivitatii ca el daca e copil destept nu trebuie sa isi bata joc de el daca e cuminte si in banca lui.
Cum vi se pare situatia si ce sfat imi dati?

17 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Sunt copii, se întâmplă. Puteai s-o cerţi în privat, nu s-o umileşti în fata colegilor. Asta poate lăsa traume serioase. Ar trebui să-ţi înveţi fratele să-şi rezolve singur problemele.

| wolder a răspuns (pentru Gizăz):

Cum ar fi putut sa rezolve asta singur cand i-a explicat fetei de ochelari si ea a ras?

| Gizăz a răspuns (pentru wolder):

Îi rupea nasul, simplu. E altceva ei între ei şi altceva că te-ai băgat tu. Crezi c-o să-l mai respecte cineva pe frate-tu că a "plâns" în gura mare şi te-a chemat pe tine? Dacă îi ardea vreo două îţi zic eu că nu se mai lua nimeni de el. Cam aşa gândesc copiii ăştia până la o vârstă.

| wolder a răspuns (pentru Gizăz):

Fratele meu nu a plans. Fata aia a inceput sa planga ca sa ma induplece pe mine.
Nu i-am dat voie sa dea in ea pentru ca ar fi avut nota scazuta la purtare. I-am explicat fetei ca trebuia s-o bata el, dar mai bine ca n-a facut-o ca nu vroia nota scazuta si probleme cu profesorii

| Gizăz a răspuns (pentru wolder):

Te pierzi în detalii şi pierzi imaginea de ansamblu.

| վፀiፀፀ a răspuns:

Sincer ai facut foarte bine ceea ce ai facut si ar trebui sa discuti si cu diriginta si sa ii spui ca daca ii va scadea nota la purtare fratelui tau ar da frau liber rautatilor vazand ca li se scade nota celor cuminti si, sincer, daca continua sa zica ca ii scade nota, muta-l pe fratele tau la alta scoala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista profesori si diriginti nu e nevoie sa faci tu dreptate

| wolder a răspuns (pentru suntserios):

Nu am facut dreptate cu nimic. i-am explicat fetei unde a gresit daca profesorii nu sunt in stare sa ii potoleasca

| iSwag a răspuns:

Cati ani are fratele tau?

| marinamarymartyna a răspuns (pentru iSwag):

10 are...

| iSwag a răspuns (pentru marinamarymartyna):

Cred ca se referea la nota. laughing

| marinamarymartyna a răspuns (pentru iSwag):

Aa...da..acu' am vazut..scz...si nu mai rade asa. sad

| iSwag a răspuns (pentru marinamarymartyna):

O sa incerc sa scap de reflexul asta laughing.

| Ralucaa69 a răspuns:

Nu sunt rea, dar parerea mea este ca ai procedat corect. Poate si eu as fi facut la fel si faptul ca unii spun ca ai umilit-o, mi se pare cam mult spus, la urma urmei fiecare trebuie sa stie care ii e locul.

| HelloWorld00 a răspuns:

"Daca vrei sa porti coroana, atunci suporta-i greutatea"
Chiar daca dreptatea ar trebui facuta in orice situatie, cand e vorba de specimene handicapate ca acea fata, coroana este sentimentul dreptatii iar greutatea ei este siguranta fratelui tau.
Daca esti crestin ortodoxa atunci poate ma vei intelge perfect: Dumnezeu lasa raul pe pamant in speranta ca acesta se poate îndrepta. Clar ca acea fata reprezinta prostia, rautatea, iar tu reprezinti binele. Ai grija pentru ca incercand sa faci mai mult bine poti recurge la cuvinte urate sau la judecarea aproapelui. Nu te transforma din bine in rau!
Nu te acuz de absolut nimic dar simt nevoia sa te rog sa ai grija la nevoia de dreptate. Dau sfaturi din experienta personala.

| eelena1797 a răspuns:

Vorba dulce mult aduce. Puteai sa ii atragi atentia fara sa tipi, zic eu

| AndreeaCrisEma a răspuns:

Pai din punctul meu de vedere al acestei probleme, cred că ai procedat corect și ca acea fata nu a gandit inainte sa faca acel lucru.