| anonim_4396 a întrebat:

O sa urmez facultatea de biologie sau asistenta sociala! depinde unde voi fi admisa! ce ar trebui sa fac ca sa devin profesor universitar in ambele cazuri? fundita!:*:*

4 răspunsuri:
| evostyle7 a răspuns:

Trebuie sa urmezi seminarul pedagogic. De regula se face in cadrul facultatii la care intri, gratuit daca vei intra la buget, si cu plata daca vei intra la taxa. Difera de la o facultate la alta. Asta inseamna ca 2-3 ani, 4 ore pe saptamana invatati diverse tehnici ce va vor ajuta sa deveniti profesori. Pe urma trebuie sa iti iei licenta, sa te inscrii in continuare la masterat, sa iti iei masterul, sa te inscrii la doctorat, iar din postura asta poti incepe sa predai eventual ca preparator doctorand. Ca sa iti iei doctoratu` trebuie sa publici un studiu de cercetare cu tema originala, proprie. Dupa ce iei doctoratu` vei fi preparator doctor, si pe urma asistent, lector, si eventual pe la vreo 40 de ani profesor doctor.
In concluzie, cel mai devreme poti sa predai doar din momentu` in care te`ai apucat de doctorat.
Succes.

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru evostyle7):

Am o matusa care are 34 de ani si deja preda ca prof universitar.o sa o intreb si pe ce pasi a urmat

| evostyle7 a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Sigur e profesor? Poate fi lector sau asistent pentru ca de regula pana nu ajungi in mediul academic ii poti incurca si ii generalizezi pe toti cam profesori.

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru evostyle7):

E profesorwinking