| gabryellaKim a întrebat:

Am fost admisa la doua facultății (la ambele cu taxa), Facultatea de Istorie și Facultatea de Asistenta socială care dintre ele credeți că ar fi o alegere mai bună?

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Fa-o pe aia de Istorie, colega, invata o stiinta fundamentala, ca sa ai la baza metoda unei stiinte, nu petice si aplicatii a mai multe stiinte. O sa iti gasesti de munca, toti colegii mei de an si-au gasit, pana acum toti au ajuns in locuri bune (la inceput au mai ars gazul pe la Vodafone, pe la call center-uri). O sa ai o diploma prestigioasa, de la Universitate, pe care nu se mentioneaza ca ai fost la taxa.

| gabryellaKim explică (pentru minrest):

Știi cumva cum sunt cursurile, adică știu că va trebui să învăț, dar nu știu dacă o să fie foarte greu cum spun toții ( la facultate se mai dau teste sau sunt doar sesiunile de examen)? Mulțumesc foarte mult pentru răspuns! laughing)))

| minrest a răspuns (pentru gabryellaKim):

Inafara de examen, se mai da un test inainte cu cateva zile, preexamenul (reading), daca il iei intri in examen. Profesorii pot cere si alte lucrari, daca vor, dar nu sunt lucrari care sa te incurce, au rostul sa te invete sa lucrezi. Invatatul consta in primul rand in cititul bibliografiei. Numai cei ce nu au citit bibliografia din timp ajung sa invete dupa cursuri sau suportul de curs, normal astea se parcurg o singura data.

| gabryellaKim explică (pentru minrest):

Hei, îți mulțumesc foarte mult ca mi-ai spus, adevarul este că îmi este cam frică să nu fie prea mult de învățat și să nu am timp să lucrez undeva și să învăț.

| minrest a răspuns (pentru gabryellaKim):

Colega, sunt locuri si mai in fata, si mai in spate; de cati bani, atata peste. Oricum iti recomand sa pornesti cu toata seriozitatea. In bibliografii se dau numai carti care se gasesc la biblioteca universitara si la filiala ei din cadrul facultatii. Succes.

| gabryellaKim explică (pentru minrest):

Mulțumesc, e bine că aflu informații noi de la un coleg mai mare.

| anonim70 a răspuns:

Cel mai bine este sa iti asculti inima si faci ce iti spune inima.

| Alexuca24 a răspuns:

Cred ca ar trebuii sa te duci la cea de asistenta sociala

| HarnicPetru a răspuns:

Cauta pe internet ce meserii poti avea dupa terminarea ambelor facultati si alege pe cea mai avantajoasa.