| anonim_4396 a întrebat:

Ok...am innebunit. in primul rand am umplu TPU de intrebarile mele despre liceu, profesii meserii. Vreau la mate-info dar nu stiu info + ca sunt f buna la romana dar nu poti ajunge multe in viata cu romana, a sa ca m-am gandit sa merg la avocatura dar imi trebuie multe pile si relatii si... ajung de unde am plecat.(pfff). Imi plac toate si nimic. Bine de fapt informatica si istoria nu imi prea plac. Sunt varza, nu stiu ce profesie sa aleg si ce profil. Voi ce ziceti? Ce as putea sa aleg? (nu spuneti ce imi place, pentru ca nu stiu ce imi place stiu doar ce nu imi place)

7 răspunsuri:
| diamar a răspuns:

Ce zici de jurnalism?

| anonim_4396 explică (pentru diamar):

Da...m-am gandit si eu dar, eu as vrea sa tintesc cat mai sus, avand in vedere ca eu m-as descurca la Drept doar ca nu am pile si relatii.

| Deedeek a răspuns:

Programatorul din mine simte nevoia sa isi spuna parerea: informatica nu e chiar atat de grea pe cat spune toata lumea. Mai ales daca esti la neintensiv. Eu am avut primul meu contact cu informatica in clasa a 9-a, cand eram atat de idiot incat tineam mouse-ul invers. Iar in al 2-lea semestru am luat mentiune la olimpiada judeteana. Nu imi expun performantele aici, vreau doar sa iti arat ca poti face multe atata timp cat iti plac acele lucruri. Probabil nu-ti place pentru ca nu ai facut pana acum sau nu ti-a explicat nimeni cum trebuie. Informatica incepe sa se imputa abia in anul II de facultate. Pana atunci toate lucrurile sunt extrem de logice, dupa o vreme o sa ajungi sa gandesti algoritmic, nu cum gandesc toti ceilalti oameni.

Daca o sa ai vreodata nevoie de ajutor in privinta asta, striga la mine. Mi-ar face placere sa "corup" pe cinevahappy

| Alyceee a răspuns:

Multi o sa-ti spuna sa "faci ce-ti place". E usor sa spui asta. Stii, candva si eu eram in aceeasi situatie ca tine. Am ales mate-info, si-s chiar multumita. Am trecut prin multe, incepand cu "stare de corigenta", pana la Craciun(adica aproape tot semestrul 1 din clasa a IX), insa am avut si 9 la mate. Si eu cu romana eram cea mai buna prietena, mergeam la olimpiade si am continuat asta si de la profilul real. Acum sunt mandra de mine in primul rand, pentru ca a termina un profil real inseamna o gandire radicala si concreta comparativ cu cea de la uman, unde se toceste si atat.
Avantaj: daca in liceu incepe sa-ti placa mate/info (nu se stie niciodata), poti oricand sa dai la o facultate pe profil, dar poti si la avocatura/jurnalism/ comunicare/stiinte politice, etc, sa te duci. Iar daca termini la filologie, s-a dus ASE, medicina (mai greu), mate, fizica, info...
Nu pot sa-ti spun "du-te la real", insa stiu ca de la real ai mai multe avantaje.
Succes in ceea ce vei alege!

| alecx4music a răspuns:

Io zic sa te inscrii la ce iti place. Daca o sa te duci la un profil care nu iti place, risti sa iei note mici, ceea ce iti afecteaza media generala. In schimb daca te duci la un profil la care iti face placere sa inveti, vei avea o medie mult mai mare, si te vei putea inscrie la ce facultate vrei tu. (Parerea mea) Tu decizi ce este mai bine pentru tine. Bafta!

| princesSheart a răspuns:

Sunt exact in aceeasi situatie ca tine, sunt buna la matematica si la romana dar la nformatica nu. este destul de greu sa alegi un liceu care sa iti fie pe plac in totalitate. Alegerea unei meserii este si mai grea, dar te ve hotari mai departe in viata, cand iti vei da seama ce iti place mai mult. sper ca te-am ajutat big grin

| slowmod a răspuns:

Ramai la profilul la care te simti mai comod si vezi tu ce iese de ce sa-ti fac planuri... tot ce exista este aici si acum! traieste in prezent