Întrebare recomandată | Wehrmacht a întrebat:

Ora de religie este obligatorie la scoala? Eu sunt ateu, pot face ceva in privinta asta?
Nu vreau raspunsuri in care sa spuneti ca imi mai maresc media sau alte chestii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatorie.
Iti redau cateva prevederi legale care sustin ce am spus si pe care le-am mai postat la o discutie pe aceasta tema:
"Prevederile relevante referitoare la acest subiect sunt cuprinse in mai multe acte normative si anume:
-Constitutia Romaniei, republicata in 2003, citez:
"Art.29 - Libertatea constiintei
(1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc.
(3) Cultele religioase sunt libere si se organizeaza potrivit statutelor proprii, in conditiile legii.
(4) In relatiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau actiuni de invrajbire religioasa.
(5) Cultele religioase sunt autonome fata de stat si se bucura de sprijinul acestuia, inclusiv prin inlesnirea asistentei religioase in armata, in spitale, in penitenciare, in azile si in orfelinate.
(6) Parintii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educatia copiilor minori a caror raspundere le revine."
-L.489/2006, privind libertatea religioasa si regimul juridic al cultelor, citez:
"ART.1.(1) Statul român respectã şi garanteazã dreptul fundamental la libertate de gândire, de conştiinţã şi religioasã al oricãrei persoane de pe teritoriul României, potrivit Constituţiei şi tratatelor internaţionale la care România este parte.
(2) Nimeni nu poate fi împiedicat sau constrâns sã adopte o opinie ori sã adere la o credinţã religioasã contrarã convingerilor sale şi nici nu poate fi supus vreunei discriminãri, urmãrit sau pus într-o situaţie de inferioritate pentru credinţa, apartenenţa ori neapartenenţa sa la o grupare, asociaţie religioasã sau un cult ori pentru exercitarea, în condiţiile prevãzute de lege, a libertãţii religioase.
ART.2.(1) Libertatea religioasã cuprinde dreptul oricãrei persoane de a avea sau de a adopta o religie, de a şi-o manifesta în mod individual sau colectiv, în public sau în particular, prin practicile şi ritualurile specifice cultului, inclusiv prin educaţie religioasã, precum şi libertatea de a-şi pãstra sau schimba credinţa religioasã.
(2) Libertatea de a-şi manifesta credinţa religioasã nu poate face obiectul altor restrângeri decât al celor care sunt prevãzute de lege şi constituie mãsuri necesare într-o societate democraticã pentru securitatea publicã, protecţia ordinii, a sãnãtãţii sau a moralei publice ori pentru protejarea drepturilor şi libertãţilor fundamentale ale omului.
ART.3.(1) Pãrinţii sau tutorii au dreptul exclusiv de a opta pentru educaţia religioasã a copiilor minori, conform propriilor convingeri.
(2) Religia copilului care a împlinit vârsta de 14 ani nu poate fi schimbatã fãrã consimţãmântul acestuia; copilul care a împlinit vârsta de 16 ani are dreptul sã îşi aleagã singur religia."
L.1/2011 a educatiei nationale, citez:
"ART.18.(1) Planurile-cadru ale învãţãmântului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ religia ca disciplinã şcolarã, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numãrul lor, li se asigurã dreptul constituţional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2) La solicitarea scrisã a elevului major, respectiv a pãrinţilor sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate sã nu frecventeze orele de religie. În acest caz, situaţia şcolarã se încheie fãrã disciplina Religie. În mod similar se procedeazã şi pentru elevul cãruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la aceastã disciplinã."
-Regulamentul de organizarea si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, citez:
"Art.7.In incinta unitatilor de invatamant preuniversitar sunt interzise, potrivit legii, crearea si functionarea oricaror formatiuni politice, organizarea si desfasurarea activitatilor de propaganda politica si prozelitism religios, orice forma de activitate care incalca normele convietuirii sociale, care pun in pericol sanatatea fizica, psihica a elevilor, a personalului didactic, didactic auxiliar si nedidactic.
ART.104. Elevii au dreptul sã opteze, conform legii, pentru tipul şi forma de învãţãmânt pe care le vor urma şi sã aleagã parcursul şcolar corespunzãtor intereselor, pregãtirii şi competenţelor lor. Pentru elevii minori acest drept se exercitã de cãtre pãrinţii/tutorii legali ai copiilor."

| Marian619 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ciudatule

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian619):

De ce?

| Wehrmacht explică (pentru Ioandelasal):

Eu am dat deja o lucrare la religie si cred ca iau un 4.Nu am cerut sa nu fac religie de la inceput pentru ca am mai intrebat pe cineva si am fost informat prost.Din cauza asta nu am intrebat un profesor, pe director sau pe parinti.Deci,parintii sunt crestini, eu sunt ateu.Am 14 ani.Pot fi obligat sa fac ora aia de religie daca eu nu vreau dar parintii da?
Sau ce fac daca conving parintii sa faca cererea aia dar nu accepta directorul sau profesorul de religie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wehrmacht):

Deocamdata trebuie sa faci ora daca parintii tai nu fac cererea sa fii scutit. Doar de la 16 ani poti sa faci singur cererea. Vezi art.3 din L.489/2006 citat in primul meu raspuns.

| KompliKat a răspuns (pentru Marian619):

Nu mai discrimina atata bai baiatule ca daca tu erai ateu si eu iti ziceam tie ca esti ciudat nu cred ca iti placea

| Wehrmacht explică (pentru Ioandelasal):

Ok dar daca am deja o nota si parintii imi fac cererea aia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wehrmacht):

N-are nici o importanta, pot sa faca.

| Marian619 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dc stii chestile astea?

| Marian619 a răspuns (pentru KompliKat):

Nu vb cu cel care a pus intrebarea...nici eu nu cred cine stie ce in Dumnezeu, adica cred in el din cauza anturajului.Eu i-am zis "ciudatule" celui care a postat ca raspuns 2 pagini din contitutia Romanieilaughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian619):

Fiindca sunt jurist si prin acele citate din prevederi legale mi-am sustinut raspunsul.
Si inainte de a categorisi pe cineva ai face bine sa te informezi putin. Ti-ar conveni sa-ti zic, asa nitam-nisam, "prostule", fara sa te cunosc?

| Marian619 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu prea mi-ar pasa

| Wehrmacht explică (pentru Ioandelasal):

Nu...vreau sa zic ce se intampla exact cu nota. Poate sa o motiveze sau ceva de genul asta? sau trebuie sa ma mai asculte sau sa dau lucrare sa se incheie media? Oricum, mersi de raspunsuri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wehrmacht):

Daca te retragi de la religie nu conteaza acea nota si nu se ia in calcul, o sa fie anulata. Daca nu te retragi atunci conteaza si va mai trebui sa raspunzi ca sa-ti incheie media pe semestru.

47 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din punct de vedere legal, orele de religie nu sunt obligatorii. Dacă acestea ţi se impun de către profesori/conducerea şcolii şi nu ţi se aprobă cererea (în caz dacă ai făcut-o), ţi se încalcă nişte drepturi şi poţi să faci o plângere.

Cred că te-ar ajuta şi răspunsurile de aici:
http://www.tpu.ro/......ul-nu-are/
Succes.

| waXonwaXoff a răspuns:

Poti sta pentru a te amuza de neconcordantele dintre povestile religioase ortodoxe laughing.
Super intrebarea, mi-ai facut ziua mai buna.

| VladyCristian a răspuns:

Nu e obligatorie... Scuza-ma... daca sunt indiscret - dar imi poti da un motiv foarte serios care te-a facut sa fii ateu?

| CrazyTeenager a răspuns:

Nu esti obligat, e dreptul tau sa alegi daca vrei sa participi la ora de religie, ori sa dezvolti alta activitate.

| Vladuthz a răspuns:

Nu este obligatorie. Eu mi-am scos-o din programa acum cateva saptamani. Am intrebat la secretariat, si mi-au spus ca trebuie sa depun o cerere pentru a mi se scoate adresata directorului scolii. Am facut asta si mi-au scos-o.

Răspuns utilizator avertizat
| MCRgurl a răspuns:

Noua la inceputul fiecarui an scolar ne spune ca daca suntem atei sau altceva si nu dorim sa participam la ora de religie nu participam si gata, faci ce vrei in ora de religie

| DyNo a răspuns:

Nu, nu este obligatorie, poti face o cerere sa fi scutit de aceasta ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obligatoriu nu e, dar eu am un coleg care e ateu si face religia.

| rutanklan a răspuns:

Mie imi placeau orele de religie. Ieseam cu o durere de stomac de la atata ras... E frumoasa materia, mai ales pentru psihic. Cred ca pentru scoala, ora de religie e cea mai distractiva activitate pe care poti sa o ai,(bineinteles in absenta unei colege)

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Nu este obligatorie. Din cate stiu, intocmesti o cerere pe care o trimiti directorului sau la secretariat in care iti exprimi dorinta ca nu vrei sa faci ora de religie deoarece nu faci parte din religia ortodoxa. Cea pe care o invata romanii la scoala. Poate nu la orice scoala/liceu. Eu am avut o colega care era de religie catolica, iar cand venea ora de religie, ea statea si se uita pe pereti, iar noi ceilalti scriam.

| Xenya a răspuns:

Acest lucru depinde de scoala, doar poti sa mergi la secretariat si sa intrebi! Sunt sigura ca iti vor spune tot de doresti sa afli! happy

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Că comite...

Răspuns utilizator avertizat
| shippuden a răspuns:

Parintii tai sunt atei sau doar tu te crezi ateu?

| KompliKat a răspuns (pentru shippuden):

Bai oamenilor, dc te-ai crede ateu adica nu stiu dar mie mi se pare ca voi chiar sunteti batuti in cap rau de tot

| shippuden a răspuns (pentru KompliKat):

Da am zis eu cumva ca-s ateu... is ortodox, si singuru batut in cap esti tu laughing

| KompliKat a răspuns (pentru shippuden):

Bai tu ai zis ca daca si ''parinti taisunt atei sau doar tu te crezi ateu?''tu nici macar nu te uiti ce scrii, cred ca scrie tastatura singura ca tu esti plecat pe luna nu stii ce scrii

| shippuden a răspuns (pentru KompliKat):

Asa si ce te nelamureste?

| KompliKat a răspuns:

Ii poti spune profului de religie ca nu poti face ora pentru ca ai alta religie! nu poti fi obligat pentru ca nu este vina ta ca esti de alta religie(FARA DISCRIMINARI) si daca nu vrei sa afle colegii tai poti sa il chemi in particular dar mai exista si varianta sa rspunzi si sa ai nota la religie dar sa nu faci rugaciunea, spun asta pentru ca si eu am o colega catolica si nu face rugaciunea dar raspunde si are 10! sper ca te-am ajutat!

| gRasuPCH a răspuns:

Daca estia ateu te duci si instiintezi Directoratul, Secretariatul, Cancelaria, Profesorul. daca esti obligat in continuare de conducerea scolii te poti duce si la politie sa depui o plangere pentru incalcarea drepturilor omului... ca ateu din cate stiu eu nu trebuie sa participi la orele de religie decat daca tu doresti dar stiu ca religia ta nu permite asta. sper sa ai o rezolvare la problema succes

| Ionucaaa a răspuns:

Dar nu te-au întrebat atunci când ai venit la şcoală? La noi la şcoală, copiii care nu fac religia, fac o altă oră suplimentară.

| numerandom17 a răspuns:

Si un coleg de-al meu e ateu si nu face religie. Trebuie doar ca unul din parinti sa iti scrie o cerere prin care sa zica ca esti ateu si atunci esti scutit de ora. Si despre medie, va fi tot aceeasi, deoarece daca in toatal ai 12 materii (depinde in ce clasa esti) si nu faci religie, cand ti se face media notelor, in loc sa se imparta numarul la 12 se imparte doar la 11.
Sper ca te-am ajutat happy

| GreenShinyApple a răspuns:

Nu este obligatorie, poti sa nu faci.Parintii tai trebuie sa mearga la director si sa ii comunice faptul ca esti ateu. Daca doar tu esti ateu si parintii tai nu, si nici nu sunt de acord cu asta.Atunci trebuie sa faci religie.

| KompliKat a răspuns (pentru GreenShinyApple):

Nu are cum ca numai el sa fie ateu si parinti lui nu pentru ca daca parinti lui erau ortodoxsi atunci si el era de aceeasi religie! bwa!

| 4ndr33y a răspuns (pentru GreenShinyApple):

Gresit!

| Wehrmacht explică (pentru KompliKat):

Parintii nu sunt atei.Cum adica? Pot sa aleg la nastere sa fiu ateu sau ce? Aleg eu pe parcursul vietii, nu conteaza ce sunt parintii.

| KompliKat a răspuns (pentru Wehrmacht):

Da dar cand o sa te insori/mariti o sa iti alegi daca ramani pe religia ta sau te muti dupa ce religie este perechia ta dar cat timp etsti inca minor nu ai voie sa iti muti religia si daca tu esti ateu parinti tai nu au cum sa nu fie, decat daca te-ai insurat/maritata

| cristidan1 a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere in prima zi de scoala prin care sa spui ca nu doresti sa participi la ora de religie bine parintii tai trebuie sa o faca dar in prima zi si eu sunt in aceeasi situatie doar ca nu-s ateu

| n0ss a răspuns:

Daca nu-ti place si trebuie sa stai la ora o poti folosi ca si cultura generala cu face profa mea de religie la penticostali si le da note asa din "suflet"

| elemydya a răspuns:

Buna! Si la mine la scoala este un caz asemanator.Acel elev nu este obligat sa participe la ore.
Poti vorbi cu profa de religie sau cu diriginta in privinta asta. Cu siguranta te vor intelege. Iti urez succes!happy

| Maya275 a răspuns:

Vorbeste cu diriginta ta, si cu profesoara de religie.

| mihaela500 a răspuns:

Vorbeste cu doamne|domnul profesor de Religie, si explica'i ca esti ateu si ca pur si simplu nu poti sa participi la orele lui, o sa te inteleaga:*

| scumpikalove a răspuns:

Daca esti de alta religie atunci nu esti obligat sa faci!