| Alexandru278 a întrebat:

Mama mea nu vrea sa accepte ca sunt Ateu.
I-am spus ca sunt ateu si ca nu vreau sa mai fac religie la scoala dar ia nu a acceptat. Ce sa fac?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| GoldandSilver a răspuns:

Eu zic sa faci religie asa ca pe o cultura generala. Eu nu sunt ateu, dar iti respect opinia. D-na de romana ne-a spus ca nu-i pasa daca suntem atei sau nu, noi trebuie sa invatam acele lucruri doar pentru cultura. Asta la romana, e diferit de religie, dar din cate stiu, nu se mai pune accent la religie, eu sunt la liceu si nu am invat cine stie ce.

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Du-te la rahatul ala de ora, stai acolo, gindeste-te ca nu mai e asa de mult pana vei face 18 ani. Si pregateste-te serios din timp ca la 18 ani sa poti sa fii pe cont propriu.

| AFR81 a răspuns:

Vad ca e, mai nou, o moda printre tinerii din ziua de azi sa refuze religia din scoli. Dupa ce termini liceul, poti sa faci si sa crezi in ce vrei tu, insa momentan respecta orarul impus. In ora aia de religie, daca profesorul isi intelege cu adevarat menirea, poti lua adevarate lectii de viata.

| anonimg a răspuns:

Raspunde-i mamei tale: "Dumnezeu ma va obliga sa invat despre El sau nu?"
"Daca ma obliga, atunci eu nu vreau sa invat despre un Dumnezeu autoritar, si nu voi sluji niciodata unui asemenea Dumnezeu."
Dumnezeu nu doreste ca noi sa fim robii Lui, ci fii.

| Mayhem666 a răspuns:

Poti sa participi la orele de religie si sa te contrazici cu profesorul de religie, el spunandu-ti niste prostii din biblie, iar tu spunandu-i niste adevaruri despre evolutie, asta ar trebui sa fie foarte amuzant. Mai ales ca tu i-ai da niste argumente plauzibile fata de argumentele pe care le-ar da el, care ar suna destul de banal presupun. Poti sa consideri ora de religie ca pe o pauza in care poti sa te amuzi si tu putin. Iar daca nu ai chef sa te contrazici cu profesorul, poti sa folosesti religia pentru a-ti mai creste media, asta daca primesti note de 10.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Mayhem666):

Pentru a te contrazice cu profesorul, ai nevoie de ceva studiu biblic, în rest poți să îi spui orice despre evoluție, ca oricum nu știe cu ce se mănâncă.
Eu așa făceam în liceu si o dădea în bălării profesoara.
Din cate stiu, media la religie nu se va mai lua în considerare.

| Divy a răspuns:

Să comunci cu mama ta laughing vezi dacă ea crede

| reihiuke a răspuns:

Cati ani ai? de la 15 ani poti avea ce religie vrei, daca vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza. O sa primesti raspuns cand e timpul. Asa se intampla cu toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleaca ma de acasa, locul ateului destept inteligent si stiintific, nu e langa prosti inapoiati crestini.Cum poti trai in mediul ala, ma si mir ca nu i-ai parasit mai demult, ba ei sunt prosti tare ma de nu siau dat inca sama ce inteligenta au alaturi.lasa-i ma si du-te in lumea mare ca astia te fac de ras atatas de prosti, pleca ma desteptule si mai da-o in puii mei pe mata si pe tacto de prosti bata.ia uite cum se chinuie saracu?

| 6684464 a răspuns:

Iti da 10 la religie, iti creste media, zau asa...

| treiLEI a răspuns:

Salut! Vreau sa te sfătuiesc sa nu fi superficial, adică sa crezi ca tot ce ți se spune la religie e fals. Exista foarte multe argumente științifice care confirma adevărurile credinței. O sa Îți dau câteva exemple. Marele matematician și om de știință Pascal afirma: '' Dacă nu exista Dumnezeu și eu m-am rugat, nu am pierdut nimic. Dar dacă El exista și eu nu m-am rugat, am pierdut totul...'' sau fiziciana rusa Angelina Malakovskaia declara ca cercetările științifice actuale confirma ceea ce Sfinții Părinți știau cu sute de ani în urma. ( aceasta fiziciana face diferite cercetări legate de efectele științifice ale rugăciunii și altele). Cu alte cuvinte sper sa înțelegi vreodată ca nu suntem doar niște maimuțe perfecționate și fără coada, dar acest comentariu este doar un sfat și nu vreau sa te judec pentru ca ești ateu. Sper sa Îți fie de folos!

| bogdangh a răspuns:

Ateu nu se scrie cu a mare
de ce, ma rog, nu mai vrei sa faci ore de religie? religia ca si istorie este foarte interesanta. citeste despre marea schisma, de exemplu si convinge-te.
stiu ca nu se preda asa ceva la religie, nici macar la istorie, dar asta o poti face in timpul liber dezvoltandu-ti creierul tau de ateu.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdangh):

Ca istorie e ok, ca si indoctrinare de doi bani, asa cum se face de multe ori la noi, e jenanta.