| Andrei_Stefan_1999 a întrebat:

Pentru a ajunge inginer IT ce facultate trebuie sa urmez si cu ce medie se intra acolo.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poti urma automatizari si calculatoare.Media de intrare este foarte mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei neaparat pe diploma ta sa scrie inginer urmezi Automatica si Calculatoare la politehnica. Nu conteaza media ca se da examen si mediile difera de la an la an

| Selenator a răspuns:

E timpul sa simti pe propria piele rigurozitatea in exprimare tipica mediului IT:

Iti place sa lucrezi? Pentru a lucra NU ai nevoie de facultate. Daca vrei facultate trebuie sa-ti fie drag sa inveti, sa explorezi.

Eu unul nu stiu exact cum e cu facultatea in Romania, dar presupun ca nu vrei "automatica" sau "cibernetica", din moment ce te intereseaza aspectul, design-ul vizual, nu algoritmica. O facultate normala de informatica e suficienta, cu un curs de genul interactiune om-masina, interfete grafice, etc. In plus un curs despre baze de date relationale si ne-relationale. Urmeaza sa-ti spuna altcineva care facultate ofera asa ceva.