| magma8 a întrebat:

Pot sa intru la o facultate de specialitate IT?

Sunt in clasa a XI-a specialitatea Stiine Sociale, fac TIC si am media 10 dar fac doar chestii de baza acolo cum ar fi Excel, nu stau bine la matematica, la evaluare nationala am obtinut 5.Stiu destul de bine chestii de calculatoare tinand cont ca imi petrec o buna parte din timp la PC, as putea zice ca stiu cam totul in afara de programare si hardware.Mediile mele sunt peste 8 la toate obiectele la specialitatea mea, dar din cate am auzit matematica e cea mai importana cand vine vorba de IT. Exista vreo sansa sa fac fata la o facultate IT.Precizez ca in momentul de fata doar calcule simple stiu sa fac(ex:adunari, inmultiri etc) iar la logica ma descurc minunat(materie din specialitatea mea).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu as vrea sa te dezamagesc dar

TIC nu inseamna nimic, absolut nimic din ceea ce se face la o facultate de profil IT.

In schimb se face multa matematica si programare si matematica nu inseamna adunari si inmultiri... inseamna analiza matematica, algebra, geometrie de nivel M1.

Programarea se ia de la zero in facultate, dar va fi dificil sa tii pasul cu restul daca nu a niste baze.

Iar faptul ca "as putea zice ca stiu cam totul in afara de programare si hardware" inseamna ca nu stii mai nimic din ceea ce important... ca instalat de programe si hackuit jocuri nu are legaura cu facultatea de IT

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
La unele facultati de informatica conteaza si matematica, la altele poti alege matematica sau informatica. Indiferent de cum alegi, vei face si matematica la facultate, si iti va fi greu (chiar daca la admitere nu iti trebuie). Informatica nu e TIC, sunt complet diferite.Ai putea sa mergi la altceva, automatica, inginerie...

| Robert1999999 a răspuns:

Pai da ai adevarat ca trebuie sa stii multa Matematica, dar poti sa faci un curs, si sa te califici astfel, nu conteaza la ce scoala ai fost, conteaza ce stii sa faci, oriunde te duci o sa te puna sa le arati ce sti sa faci, invata in continuare in invidula, adica experimenteaza, joaca-te cu programele, si o sa ati fie mai usor cand v-ei incerca sa d-ai la Facultatea de IT, nu se stie, poate intri.

Noapte Buna happy