| FLoRyN99 a întrebat:

Probleme cu scoala... Dupa 5 ani in care am facut scoala dupa amiaza anul asta fac dimineata. Inainte era perfect, veneam seara citeam de cateva ori lectiile si dupa ma relaxam. Ma trezeam dimineata cu mintea limpede, invatam, totul ok. Acum ma culc dupa 12, cateodata stau si mult mai tarziu, asa sunt invatat sa dorm, nu pot adormii mai devreme, ma trezesc la 6:30, deci nu dorm nici macar 7 ore. Dupa 6 ore de scoala vin acasa mort la 14, o ora mananc si dupa ar trebui sa invat 9 pagini la romana? Nu pot.
Dati-mi un sfat cum sa fac fata la programul asta, parca imi e din ce in ce mai greu sa invat orice chestie si nu am deloc o stare de spirit buna.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culmea ca e mai bun programul de dimineata. Ai timp fizic real de mai multe! Depinde de tine sa iti imparti timpul corect. Inainte ti se parea ca aveai mai mult timp de odihna si cam asta era singurul beneficiu.

Hai las-o moarta cu 9 pagini la romana, ca nu faci asta zilnic!

Uite cum faceam eu in liceu: veneam acasa, mancam, stateam la PC si in paralel puneam muzica si invatam. Mai luam si pauze destul de des. Gen 20 minute invatam, 10 ma relaxam. Uneori 5 invatam, 30 ma relaxam. laughing Depinde si de materie si de ce ai de facut.

Insa cand aveam program seara eram terminat. Veneam acasa seara si nu prea faceam nimic in afara de mancat, stat putin la TV/pe net si ma culcam. Dimineata faceam ce puteam presat de timp.

| AlexGaming a răspuns:

Ar trebui sa te inveti sa te trezesti mai dreveme si ca sa nu ai probleme la scoala uite-te pe youtube la
Top scurtaturi la scoala 1 2 si 3

Sper ca am ajutat

| BodogaStefanel a răspuns:

Florin! Cu acceasi problema a programului ma confrunt si eu! Pentru a rezolva aceasta problema eu as face in felul urmator:
1. Ca sa faci fata stresului cotidian trebuie sa fii "relax", calm.
2. Trebuie sa dormi 8 ore pe noapte ca creierul tau sa fie odihnit si sa functioneze optim ( deci daca te trezesti la 6:30 trebuie sa te culci la 22:30 => daca nu poti adormi asa de devreme bea ceai de tei sau niste ceaiuri de astea naturiste care te ajuta sa adormi -in nici un caz somnifere-)
3. Daca ajungi acasa la 14:00 si termini de mancat (ar trebui sa mai faci si altceva in ora aceasta, nu numai sa mananci ) la 15:00 inseamna ca mai ai 7 ore jumatate sa iti faci temele ( eu cred ca-i de ajuns )!
4. Fii mai linistit
Sper ca te-am ajutat!