| Elena22M a întrebat:

Profesorul in clasa a 3-a pune "insuficient" la 12 copii la ora de romană in catalog si carnet de note din cauza ca elevii respectivi au uitat sa aducă la ora cartea lor preferata. Drept pedeapsa nota nu poate fi corectata in nici un fel si influentează media pe semestru. Întrebare este daca profesorul a procedat corect?

Răspuns Câştigător
| salieri84 a răspuns:

Trebuie sa discutati initial cu dascalul in cauza, nu cred ca doar acela a fost motivul. Vorbim de o jumatate de clasa, totusi. Desi pare aberant, nu contest insa faptul ca exista inca profesori in zilele noastre, care penalizeaza cu note mici, pana si flatulența neintenționată.

| Elena22M explică (pentru salieri84):

"Dascălul in cauza" a scris pe grupul parinților ca a fost o pedeapsa, lecția de viața ( gen orice greșeala se plătește) si ca in asa fel copii devin mai responsabili. Totuși pare o soluția nedreapta!

| salieri84 a răspuns (pentru Elena22M):

Copiii nu devin mai responsabili, daca-i pedepsim. Eu cred totusi ca un profesor bun, ar trebui sa detina alte metode didactice de evaluare, sa fie updatat constant la metodologia moderna. Si da, in cazul de fata, va dau dreptate. Dar nu aveti ce face. Aluatul nedospit, nu face paine buna, din pacate.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca nu, acest tipuri de profesori trebuie dati afara si obligati sa plateasca daune morale elevilor. Asa hal de inculti cauzeaza elevilor depresie si stres de la varste fragede si chiar abandonul scolar (mai ales cand cartile preferate sunt scumpe).

| Elena22M explică (pentru anonim_4396):

Daa, nu mai spun cât au plans ăștia mici ..la școala si acasă. Ma interesează si ca procedura, daca este permis asa ceva? Se pun note cum considera profesorul sau exista niște reguli de a evalua un elev? Va întreb pentru ca si eu am fost un profesor dar in alta țara. su nu exista sa treci o nota in catalog numai pentru ca elev a uitat ceva acasă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena22M):

Exista metodologii de evaluare si instruire, le poti cauta pe Google pentru detalii concrete ca sa vezi ca sunt aceleasi reguli ca si in afara. Nu, nu este permis sa evalueze pe baza aspectului, rasei, cartilor etc. se numeste discriminare.