| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac un liceu cu profilul stiinte sociale ce pot sa devin in viitor? Daca ma reorientez dupa ce termin liceul, (spre medicina de exemplu) mai am vreo sansa?

Răspuns Câştigător
| madalin1124 a răspuns:

In general dupa terminarea liceului pe profil stiinte sociale cea mai buna optiune este aceea a academiei de politite jandarmerie poate si sri daca ai ceva in cap si iti merge logica iarasi mai poti opta pentru drept dar daca asa cum ai zis poate te orientezi spre altceva nu pra ai ce adica la medicina iti trebuie f multa chimie respectiv anatomie si asa ceva nu prea stidiezi la sociale dar pot urma ceva de limbi staine litere sau chestii de genul dar in nici un caz facultati gen ATM care necesita cunostinte de fizica matematica deci lista ta e limitata mai bine ti0-as recomanda invatarea matematici pe profil real apoi dai linistit la IT sau inginerie si te-ai realizat nu fa prostia mea eu am terminat pe bilingv si st in clasa 12 si nu prea am multe optiuni succes in continuare in tot ce faci

| H133tm a răspuns (pentru madalin1124):

Bine, dar dacă nu le ai cu matematica, ce faci?

6 răspunsuri:
| unconnected a răspuns:

Daca vrei sa dai la medicina, cu stiintele sociale nu prea ai ce face.La medicina iti trebuie biologie si chimie.Astea sunt materiile de baza. Daca esti 100% hotarat ca vrei sa urmezi medicina, te sfatuiesc sa mergi la stiintele naturii.Dar daca nu esti absolut sigur, mergi la mate-info.Iti ofera o mai mare deschidere in alegerea facultatii la care vei admite. happy
Daca faci stiinte sociale poti sa urmezi psihologia, literele, dreptul, limbile straine.

| roxystomp a răspuns:

Dupa liceu poti face absolut ce vrei. Si conservatorul si politehnica si dreptul si medicina etc. Totusi daca se intampla asta (tu sa dai la uman si sa vrei sa fac medicina de exemplu) iti va fi foarte greu. Va trebui sa te pregatesti in privat sa muncesti suplimentar...Eu sunt a8a si habar n-am ce vreau sa fac laughing. Ideea e sa ai obtiuni cat mai multe. Si stiintele sociale si cu profilul vocational restrang cel mai mult aria. Daca tii sa faci uman du-te pe filologie(pentru ca ocupa o arie mai larga de materii diferite). Daca nu trebuie sa te decizi catre ce te orientezi, pana in vara cand vei completa lista cu obtiuni(asta daca esti deja a8a) Bafta! big grin

| baddgirl a răspuns:

Buna,
Dupa ce termini liceul cu profilul stiinte sociale,poti devenii in viitor psiholog,psihiatru... Daca vrei sa dai la medicina ar fi mai bine sa dai la profilu stiinte ale naturii, pentru ca acolo se fac mai mult:chimie, biologie, materii care sunt necesare la medicina. Poti da la medicina si daca esti la profilul ala, dar trebuiesc meditatii multe ca sa detii cunostintele necesare admiterii la medicina happy

| UdnasTrebor a răspuns:

Amice,daca ai luat bac-ul, faci ce vrei.Bafta!

| Constantinescu_Alex_1991 a răspuns:

Ce pot deveni dupa ce urmez un liceu de profil stiinte sociale