| Alejandra4785 a întrebat:

Raspundeti la urmatoarele intrebari?
Dau funda.
1)Ce importanta are lectura?
2)Va place sa cititi? de ce?
3)Ce emisiuni sau programe ar trebui sa urmariti pentru a va dezvolta cultura generala?
4)Credeti ca manelele si telenovelele sunt semne de incultura? Sau fiecare are dreptul sa asculte si sa vada ce vrea? explicati cu exemple.
5)Credeti ca limbajul vulgar si violent din unele melodii(de tip Hip-hop)sau din unele filme pot influenta limbajul sau comportamentul tinerilor?
6)Cate ore stai pe net in fiecare zi? E mult au putin? Explicati de ce e mult si de ce e putin?
7.Ce este un om cult? Dar incult?
8.In Romania de astazi sunt apreciati mai mult oameni culti sau cei bogati? Explicati.
Dau funda la cel mai bun raspuns, cine imi raspunde la toate intrebarile.
As vrea parerea voastra.

9 răspunsuri:
| Tlbi a răspuns:

1. Are improtanta pentru ca te educa intr-un mod ingenios.
2. Nu.
3. Canalul TV Discovery Channel, inveti multe.
4. Nu cred asta, e tot muzica, e tot film.
5. Da, il influenteaza enorm.
6. Uneori si 15 ore, alteori si cateva ore, depinde de zi.
7. Un om cult este un om care a dobandit diverse cunostinte.
8. Bogati, ca daca esti destept ai si bani, in cele mai multe cazuri.

| thewomaninwhite a răspuns:

1.este lucrul in care multi dintre noi se regasesc
2.da pentru ca imi place sa aflu cat mai multe povesti de dragoste sau pe diferite teme. pentru mine cititul este o boala incurabila.
3.teleenciclopedia
4.cred ca doar manelele sunt semne de inculrura dar telenovelele mai merg cat de cat (chiar daca mie nu imi plac).
5. da dar si mediul in care traieste reprezinta un factor foarte important
6.4-5 e cam mult dar in ultima saptamana am avut nevoie de ceva si m-am interesat si pe net
7. om incult= om lipsit de cunostinte respectiv cultura generala
om cult= om invatat cu cultura generala si o educatie aleasa
8.Cei bogati pentru banii lor. cei mai saraci ar prefera sa se dea pe langa un om bogat. sunt unii oameni culti care au facut cate 3 masterate si n-au loc de munca, iar sanziana buruiana si andreea tonciu se scalambaie in toate felurile l tv.

| beatrice9849 a răspuns:

1.Prin lectura tinerii isi pot dezvolta imaginatia, cea ce nu este posibil cand urmaresti un film deoarece citind poate tu ai o alta parere despre o anumita scena, diferita de cea ce ti-au prezentat ei in filmul respectiv.Si in al doilea rand iti imbogatesti vocabularul, intr-un sens pozitiv.
2.Mie imi place sa citesc, dar recunosc ca nu imi plac toate cartile care imi sunt precizate de profesori pentru scoala si uneori se intampla sa nu imi placa acea carte de cand incep sa o citesc si asa nu o pot termina.
3. Discovery channel/dar poti urmari si filme care sunt inspirate din istorie sau viata reala(bineinteles ca sunt excluse relity showrile si alte emisiuni de divertisment unde sunt prezentate ultimele barfe din lumea mondena).
4.Din punctul meu de vedere, uitandu-te la telenovele inveti foarte usor o limba straina dar nu inveti nimic care sa te ajute in viitor, iar manelele sunt un semn de incultura pentru ca acei artisti nu canta si nici nu vorbesc in viata de zi cu zi corect.
5.Bineinteles,nu iti poti da seama imediat dar cu timpul se observa anumite schimbari in limbajul folosit.
6.3-4 ore maxim, la un moment dat te plictisesti dar iti strici si ochii.(daca stai mult, calculatorul creeaza dependenta si te vei dezobisnui greu.)
7.Om cult=persoana care stie sa poarte o conversatie cu cei din jurul sau si stie cum sa sse comporte intr-o societate/Om incult=persoana anagramata, ignoranta, care pretinde ca stie totul dar nu are habar ce se intampla si despre ce vorbesc ceilalti.
8.Sunt de apreciat cei culti, dar persoanele cu bani se remarca mai repede deoarece au o influenta mai puternica asupra celorlati.
Scuze pentru unele greseli de scriere!

| AlinnJe a răspuns:

1)are importanta in dezvoltarea cunostintelor.copii invata mai multe cuvinte prin lectura si invata sa se exprime
2)mie unu nu imi place..singura carte care mi-a placut a fost Singur pe lume.o carte foarte interesanta.
3)discovery/national geographic
4)fiecare asculta ce vrea.de ex unui baiat ii plac manelele si noua nu ne plac si incepem sa ne batem joc de el.dar el isi spune in gand(presupun) "fiecare asculta ce vrea".
5)probabil ca da.
6)eu stau cam 8. e foarte mult pentru ca dauneaza ochilor.
7)un om cult este cineva care stie sa se poarte are cei 7 ani de acasa,,
un om incult inseamna care nu stie cum sa se poarte, vorbeste urat si tot felul.
8)cei culti.decat sa fii bogat si rpst si incult, mai bine est cult destept si saracwinking.
funda

| meli120 a răspuns:

1.Lectura are o importanta deosebita in formarea caracterului in dezvoltarea gandiri si nu in ultimul rand te ajuta sa iti formezi o perceptie mai vasta asupra vietii.Te ajuta sa te intrebi, cum ti-ai dori sa fii pe viitor si sa te dezvolti ca om in societate si desigur sa te maturizezi.
3.Da manele dau dovada de incultura prin simplul fapt ca textele sunt in esenta lipsite de substrat, la noi maneau insemnand altceva fata de cele de la Bulgari de exemplu.
La noi vezi gagici mai mult sau mai putin dezbracate care nici macar nu au voce si canta niste melodii cu niste texte de care nu stii unde le-o gasit.(le-o fii scris un copil fara prea mult creier sa zicem asa)
de ex:http://www.youtube.com/watch?v=se5QUSBRsWc
http://www.youtube.com/watch?v=CYZWrleBpSo
Astea sunt considerate la Bulgari manele combinate s-ar zice cu un alt stil de muzica. Bulgari se stie ca ne-au admirat manele si au incercat sa le prelueze de la noi in alta forma si chiar le-a iesit. Avand o influenta si Costi care dupa cum se pare stie ce e aia muzica, colaborand cu multe bulgaroaice la muzice de gen.Si inca un lucru, la noi nici nu au ce arata desi se tot fofileaza alea pe acolo fata de cele care chiar au voce si chiar arata a cantarete la Bulgari.La noi un cantaret/cantareata de manele inseamna sa nu ai voce sa te faci ca dansezi mai mult si ca sa arati tot ce se poate cum s-ar zice.
Depinde la ce telenovele te referi, dar la noi sunt facute de niste oamenii care nici nu stiu cu ce se mananca actoria cum s-ar zice, scenarii proaste, replici idioate, si actori desi priceputi nu au cum sa se gaseasca in personaj in asemenea situatie.(nu toate dar majoritatea).De obicei oricum la noi sunt facute pentru oamenii cu un nivel mai scazut de inteligenta(cam prea scazut mi se pare pentru oricine) deoarece populatia Romaniei fiind de asa natura.
2.Imi place sa citesc, deoarece ma regasesc in anumite personaje si sunt o persona destul de visatoare.Si sunt captivata de actiune, de perpectivele unora vrand sa culeg invaturi din comportamentul acelor personaje(lectii de viata care ma vor ajuta pe viitor).
5.Mai este relevant acest lucru? Sunt melodii Hip-Hop care iti atrag atentia unor aspecte desi triste avand un adevar in ele.Iti largeste orizontul o melodie hip-hop fiind ea dura iti exprima exact un adevar (cele care au versurile facute de oamenii culti).
ex:B.U.G. Mafia
Desi pare la prima vedere ca sunt prostesti, au un fundament clar si spus intr-un stil ciudat sa zicem asa.Cei inteligenti stiu sa atraga substratul din ele si care sa le ia ca invataturi de viata sau ce sa intampla la ora actuala (de ce sa se feresca?).
Filmele nu cred ca pot influenta in rau comportamentul oamenilor. Fiind ori o actiune continua care nu se poate releva in comportamentul tau sau cele cu concepte de viata sau sa iti arate cum a evoluat ca gandire.
Aratandune unde ne indreptam sunt cam 2 doua filme care vreau sa le precizez:Idiocracy, the hunger games.
Ne mira pe multi ca cel care a scris scenariul la the hunger games, nu a fost tras la raspundere de catre bogatii deoarece a aratat tuturor oameniilor ce viseaza ei de ani de zile, fiind un posibil viitor daca nu se gandeste nimeni sa faca cv in privinta asta.
6.Depinde,de obicei nu prea stau doar cand am ceva de facut (ma uit la un documentar despre ceva anume sau mai citesc una alta ).de ex :acum stau unpic deoarece m-am oprit unpic sa citesc despre influenta si puterea la inceputul primului mileniu deoarece am de scris un eseu pe tema asta pentru un concurs
De obicei, obisnuiesc sa stau cu tata si sa schimba diferite idei/concepte despre viata /parerii despre anumite lucrurii.Cum s-ar zice invat mai mult de la el, fiind o persoana inteleapta is tin de obicei la parerea lui, cerandu-i sfaturi.Asta se intampla la mine (desigur probabil vi s-a parut ciudat ca un tata sa stea la discutii cu copii lui ), desi asa sta la mine treaba in familie deoarece tata provine dintr-un mediu intelectual si intotdeauna dornic de cunoastere cunoaste cate ceva din fiecare lucru.
7.Un om cult=un om care are bun simt, o educatie chiar si una de baza(deoarece probabil este un om destept dar nu a avut posibilitatile sa isi finalizeze studiile mai ales cei inaintati in varsta avand 8 cls deoarece asa erau condiitile pe atunci provenind din familii majoritatea cu multi fratii surori), si in esenta sa observe ce e in jurul lui, sa accepte parerea celorlati, si sa vada in ceilalti si conceptele bune si sa le preieie daca e cazul ca niste invataturi si in ultimul rand sa nu fie un ingamfat(de obicei se manifesta la cei obligati sa invete) si sa nu uitam un om cult nu este cel care invata doar ce tine de doctrina lui si ce a invatat la scoala/facultate e sa stie din fiecare cate putin si sa fie interesat de orice domeniu in mare parte.
incult=un om care nu vrea si nu isi doreste sa invete (nici macar sa citeasca desi asta nu tine de invatare si de pasiune) considerandu-le niste prostii deoarece mai nou se practica ca cei fara scoala sa fie peste cei inteligenti.Si au observat de-a lungul timpului ca cei de teapa lor au castigat mai multi bani /sau chiar la fel cu cei inteligenti.Si si-au pus intrebarea :Dupa ce sa invat? Doar nu sunt mai fraier ca altii.Si mai insemna ca se fereste de ce nu stie si de cei care au un grad sporit de inteligenta, deoarece acei oamenii il dibuiesc foarte usor pe cel nepregatit.
8.La noi se promoveaza, faptul ca daca nu esti mult mai bogat decat un om de rand dupa ce sa inveti atata.Deobicei la noi daca nu esti nesimtit, cu tupeu nu ajungi sus (de aceste lucruri dau dovada in special tarani ).Un om cult niciodata nu ar fi in stare sa sape pe cineva ca sa prospere.Auzind deci mai nou ca x e director si nu are nici 12 cls si castiga mai mult ca y care are un vocabular si un inteligenta mai dezvoltata si avand mai mult de 12 cls.
La noi nu se gasesc job-uri de mijloc, numai de geni si de ultimii oamenii. Cele de conducere cum am mai precizat le ocupa cei care au tupeu, in mare parte mai nepregatiti ca altii.La noi conteaza sa ai mai multi bani asa esti apreciat. Daca esti cult, oamenii se feresc de tine (fara a te invidia).La noi sunt promovate niste concepte gresita, deosebinduse de cele straine.
Programe care sa iti imbunateasca cultura genereala (Categorisite ca fiind pentru oamenii culti)sunt Da vinci Learning, Discovery Channel si multe altele.O emisiune care o apreciez foarte mult fiind stiinta si cunoastere(eu fiind din Cj )
Ar fii multe de zis!
Dar in esenta ar fi ca aici nu se apreciaza oamenii de valoare si cu bun simt!
PS:Nimic nu se va schimba, daca nimeni nu va dori sa o faca! Desi inca cred asta, majoritatea mi-au atras atentia nu poti schimba singur ceva(cum de alfel nu poti muta singur un munte), mai ales daca nimeni nu e dispus sa o faca.Dar daca asa o sa continue ne indreptam direct spre cv care este extrem de trist dar adevarat(Cu referire la Idiocracy)!
Si scuze ca nu le-am pus in ordinea corecta.

| DarkJoice a răspuns:

1)Lectura are o importanta deosebita petru toti, atat copii cat si adulti, doarece isi dezvolta cultura generala, au un limbaj mai rafinat, se comporta mai frumos
2)Mie imi place foarte mult sa citesc atat petru cultura mea generala cat si pentru faptul ca in carti descoperi o lume noua, personaje pe care ajungi sa le indragesti ca pe niste frati, in carti poti fii cine vrei sa fii etc.
3)Sunt emisiuni cu intrebari de cultura generala dar nu numai.
4)Eu consider ca fiecare are dreptul sa asculte si sa vizioneze ce vrea, nimeni nu poate numi un om incult doar petru faptul ca asculta o anumita melodie sau vizioneaza o anumita telenovela
5)Da. Cred cu tarie ca limbajul vulgar care este incurajat de unii artisti poate fi o piedica in drumul spre cunoastere
6)Intru rar deoarece imi ocup mai tot timpul cu temele, iar in putinul timp liber fac exercitii suplimentare si mai cites o carte
7)Un om cult este un om care stie vorbi, care nu asculta tot ceea ce spune cineva rau despre el, care nu isi pune mintea cu toti incultii, cat despre incultii sunt exact opusul
8)In ziua de azi, in Romania nu mai este asa apreciata cultura, se poate spune ca este mai apreciata bogatia, lucrul acesta fiind un lucru regretabil. Pai, asta este parerea mea!

| denidulcik a răspuns:

1)informare si imbotire a vocabularului
2)da,deoarece ma relaxeaza si imi face placere
3)discovery channel,national geographic(wild),digi life, digi world, animal planet, viasat nature, etc.
4)parerea mea ca fiecare om are dreptul de a alege si a urmari ceea ce vrea la TV... unele seriale TV sunt chiar foarte frumoase
Nu cred ca manelele si telenovelele au legatura cu incultura(opinia mea).
5)da,dar unele melodii si filme sunt chiar dragute, iar limbajul vulgar nu este folosit numai acolo ci si in viata de zi cu zi
6)in general 1-2
nu mi se pare mult, deoarece eu consider ca orele multe de stat pe calculator au reactii adverse(dureri de cap, oboseala, etc.), ceea ce mie nu mi se intampla
7)om cult=om cu o cultura generala bogata si un vocabular demn de ea
om incult=om care nu doreste sa isi imbogateasca propriile cunostinte
8)banii nu pot cumpara orice, mai putin respectul oamenilor
degeaba esti putred de bogat daca nu sti sa te comporti si nu ai logica in ceea ce faci

| RazvanDanc a răspuns:

Lectura este foarte importanta pentru fiecare dintre noi, insa fiecare stabileste pe ce plan plaseaza lectura!

Imi place sa citesc, nu neaparat carti pentru scoala, ci despre lucruri care ma pasioneaza; imi place sa citesc deoarece consider ca aflu niste raspunsuri la intrebari si de ce nu, aflu noi moduri de a privi subiectul despre care citesc si despre care sunt interesat.

Nu stiu daca mai exista emisiuni care sa dezvolte cultura generala, toate au fost desfintate din cauza lipsei de audienta.

Fiecare om este liber sa isi organizeze viata si timpul liber asa cum doreste si, din punctul meu de vedere, pune pe primul loc ceea ce considera ca il avantajeaza si il face sa se simta bine si linistit.

Da, pot influenta deoarece muzica si televiziunea sunt principalele mijloace de manipulare a maselor.

Stau cat consider ca e suficient!

Un om cult? Hmm...probabil cel care cunoaste cate putin din fiecare, iar cel incult este cel care pretinde ca stie totul despre orice.

Depinde de persoana pe care o intrebi. Din punctul meu de vedere sunt importanti oamenii de la care poti invata ceva, de la cei culti reusesti sa inveti cum sa iti hranesti intelectul, iar de la cei bogati inveti despre modul in care poti ajunge sa nu duci grija zilei de maine, si puterea de a face bani poate fi ridicata la nivel de 'arta'.

| Anonim12678 a răspuns:

1. In opinia mea, lectura este foarte importanta. Si o sa explic de ce povestind ceva din trecutul meu. Am 12 ani, iar acum 2-3 ani nu agream ideea de a citi. Pur si simplu mi se parea plictisitor. Dar am ajuns la concluzia ca fara carte esti nul! Si m-am ambitionat si in 2 saptamani am citit 7 carti. Am prins drag de citit, imi doresc pe zi ce trece sa imi imbogatesc vocabularul, sa invat din pataniile altora, sa-mi extind cultura generala etc., dar din pacate nu am prea mult timp. Maine am lucrare la istorie. big grin
2. Da, imi place chiar mult, sunt o persoana curioasa din fire. De ce? Pentru ca, dupa cum spuneam mai sus, am ajuns la concluzia ca esti 0 in societatea de astazi fara nimic in cap(mai ales daca nici sa porti o conversatie in limba materna nu poti).
3. "Vrei sa fii milionar?", documentarele de pe History, Discovery si TVR1.
4. Nu sunt in masura sa judec oamenii care asculta rock, manele, muzica populara. Pur si simplu muzica aia ii defineste! Suntem diferiti, mie imi place distractia, tie nu! Dar cei care asculta un anumit gen de muzica sunt catalogati drept "tigani", "cocalari" sau mai stiu eu cum. Spre exemplu, sunt innebunita dupa One Direction si unii ii considera gay, dar nu sunt!
5. Logic ca da. Colegii de clasa spun versuri din "Mo si Foca", Parazitii si alte chestii. Si, normal, ce e ofensator. De obicei, de la TV/internet/muzica ne formam capacitatile sau limbajul(ma refer la "amatori").
6. Mai, sa fiu sincera, stau vreo 2 ore pe calculator. De la 8 dimineata la 10 si ceva(incep la 12 si invat de seara). Nu mi se pare mult avand in vedere ca NU neglijez deloc scoala.
7. Omul cult = persoana care cunoaste din anumite domenii(si 1% e de ajunshappy )
Omul incult = un ins lenes care nu vrea sa descopere lumea
8. Cei bogati, categoric. Nu vad la TV decat pe Nelson Mondialul, Nicolae Guta, Ogica(sau cum ii zicelaughing ) s.cl. Nu vreau sa ii judec, insa nu se pune accent pe inteligenta...