| guess_who a întrebat:

Sa zicem ca v-ati intoarce in secolul 19, descrieti un obiect(o masina, aparat) care considerati ca ii este necunoscut unei persoane din acea vreme.
Cel mai ingenios raspuns primeste funda!

7 răspunsuri:
| death a răspuns:

"Stimabile, nu-i rost să vă spărieţi de o noue maşinărie care va să apară în următorul veac. Uitaţi, dacă mi se dă voie, vă voi înfăţişa anume cum funcţionează acest aparat de fotografiat. În cel dintâiu rând, maşinăria aceasta pictează mai repede chiar şi decât cel mai iscusit pictor. E destul lucru să privească aparatul spre un părete, ca ochiul omenesc, şi dacă apăs pe punctul argintiu de se numeşte buton, în aparat lumina va face într-o secundă ce face pictorul într-un an. Probabil că aţi auzit deja de camera obscură, însă aparatul meu este mai mic şi lesne de purtat peste tot. Cel mai important este că nu mai trebuieşte să staţi nemişcat în faţa dânsului o oră, ci ajunge şi o jumătate de secundă. După ce terminaţi de făcut pictura asta minunată, vă veţi putea desfăta cu ea oricând, amintindu-vă de momentul la care a fost făcută."

| JackieSue a răspuns:

Un simplu scrin ca acesta ( http://www.cimec.ro/p/Clasate/IST_6914503_704-80.jpg ), acum nu-i mai zicem scrin, il numin dulap, dar oricine il recunoaste :))

| SimpleSergio a răspuns:

Turbo-jet-ul, buggaty veyron, telefoanele cu touch-screen, si multe alte obiecte sofisticate.de care eu insumi nu am auzit inca. dar mai un hommo errectus de pe vremea aia? 1900? tongue
o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lucya, pasarici "aspirator" avem si acum rolling on the floor
Pai cea mai buna inventie adica folositoare a fost furculita pentru ca atunci existau tacamuri dar erau folosite intr-un mod barbar de catre femei(de barbati nici nu mai zic). Si asta e o intrebare greoaie pentru ca majoritatea inventiilor au aparut pana in anul 1900...restul sunt doar derivatii, de ex televizorul apoi monitoare...majoritatea functioneaza pe acelasi principiu numai ca acum sunt la o scara cat mai redusa.Tot ce am eu in casa exista si in anul 1900 in afara de prajitor de paine si masina de spalat, aveau si ei telefoane chiar daca stateai la coada, existau frigidere adica un fel de ladite cu gheata...hai pa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopseaua sa se dea cu ea pe unghii,rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Simona_8441 a răspuns:

Cum era la fred flinstown! Pasarik aia care o foloseau drept aspirator! Funny

| Simona_8441 a răspuns:

Era o gluma