| iamgazandzisy a întrebat:

Sal, salut! Deci acum am terminat a 9a, vreau sa ma transfer de la profil economic la profil stiinte ale naturii, dar din a 10a la terminarea sem1. Cum ar trebui sa am media in sem acela? Sa am mai mare decat a ultimului admis de clasa a 9a? Sau? Si cred ca nu trebuie sa dau diferente pentru ca, practic, fac toate orele de la profilul stiinte ale naturii la profilul acesta la care sunt, economic, cred bine? laughing Mai ales ca ii aceeasi grad de dificultate la toate materiile aproximativ... Si daca cumva ar trebui sa dau diferente, cam ce nota ar trebui sa iau? De fapt, nici nu stiu cum ii un examen de diferentalaughing)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul in care schimbi profilul se poate face doar in vacanta de vara. Dupa clasa a IX-a se ia in considerare media de promovare a acestei clase, trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi. Va trebui sa sustii si examene de diferente, la materiile care s-au facut la profilul de stiinte ale naturii si nu le-ai facut la profilul economic.
In sensul celor de mai sus sunt prevederile Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 151.(1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă.
(2)Disciplinele/Modulele la care se susţin examene de diferenţă se stabilesc prin compararea celor două planuri-cadru. Modalităţile de susţinere a acestor diferenţe se stabilesc de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi la propunerea membrilor catedrei.
  ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;
(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară."

| iamgazandzisy explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu pot nici macar in vacanta semestriala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru iamgazandzisy):

N-ai inteles asta din prevederile citate? Nu se poate.

| iamgazandzisy explică (pentru Ioandelasal):

Speram că am înțeles greșit, dar nu.