| VasyBab a întrebat:

Sal TPU. Acum 2 ani am intrat intr-un atelier cu niste prieteni si am distrus niste motoare. Precizez ca aveam 18 ani si ei erau mai mici ca mine. S-a facut o plangere si am fost dusi la politie pentru amprente, poze. A durat 2 saptamani si politia ne-a citat. Ne-a spus ca avem de platit o suma de 400 lei de persoana si daca o platim, se va ierta tot si nu ni se va face cazier. Au trecut 2 ani de atunci si vreau sa dau de permis, dar vreau sa stiu dinainte daca am cazierul curat, din moment ce am platit suma respectiva. Astept raspunsuri cat mai multe.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai fost condamnat penal, printr-o hotarare judecatoreasca, atunci sigur ca n-ai inscrieri in cazierul judiciar si acesta este curat. In cazierul judiciar se inscriu numai pedepsele penale definitive si alte cateva inscrieri, dar nu este cazul pentru tine.

1 răspuns:
| Anca6991 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii sigur. Trebuia sa te interesezi dupa incident daca ti-a aparut ceva in cazier. Si acum poti merge sa soliciti chiar pentru scoala de soferi un cazier si vezi exact daca s-a intamplat ceva sau nu. Acum nu mai stiu de unde il poti obtine. Intereseaza-te si nu mai merge pe supozitii cand poti afla cu certitudine.