| picasso0 a întrebat:

Sall.Am o problema am dat ieri evaluarea nationala la matematica.
Am facut tot bine pana la punctul subiectul 3 exercitiul 2 punctul c. Nu sunt sigur, m-am uitat in barem si am vazut ca este alta metoda cu linie mijlocie.Eu am facut astfel: Am dus din p si q penperdiculare pe BB' si am zis ca PO si QO au marimile astfel :
PO =AB/2, OQ =BC/2, si am aplicat pitagora si mi-a dat radical din 13. Ce spuneti este buan demonstratia? Imi da punctaj maxim? Nu vreau 9.50... Vreau 10 fix big grin

Răspuns Câştigător
| aly19223 a răspuns:

Si nu conteaza demonstratia atata timp cate este corecta, conteaza ca ai ajuns la rezultatwinking

7 răspunsuri:
| aly19223 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, la fel am facut si euhappy Am lucrat totul pana acolo unde mi-am batut putin capullaughing Dar in final am facut la fel... nu vad nimic gresit in asta deci cred ca o sa primesti 10, desigur daca nu ai gresit pe undeva...

| aly19223 a răspuns:

Multumesc pentru fuditalove struck Ma bucur sa vad ca a m-ai facut cineva ca mine... si eu eram putin speriata din acelasi motiv ca si tinelaughing

| picasso0 explică (pentru aly19223):

Da big grin. Mai am 16 ore pana sa aflu daca am luat 10 big grin am facut tot 9.50 sigur, am vazut pe barem big grin Ai vazut ca o sa scada 30 sutimi la problema cu cate mere are Ana. Norocul meu e ca am aflat cate mere are fiecare copil nu doar ana, trebuia sa aflam si cate mere are COSTINlaughing Tu cum ai facut?

| aly19223 a răspuns (pentru picasso0):

Ahh... eu am aflat cate mere are Ana si cate are Bogdan...

| aly19223 a răspuns (pentru picasso0):

Vad ca esti destul de nerabdator sa afli rezultatelehee hee

| deealove1 a răspuns:

Exact ca tine am facut si eu nu am vazut ca e linie mijlocie. Sper sa fie bine sad

| Iuly61 a răspuns:

Acolo eu nu am putut rezolva, nu imi dadea ninic.Am facut desfasurarea si se forma un triunghi, dar apoi nu mai iesea nimic...happy