| liveplus a întrebat:

tot eu, cine stie care e diferenta dintre informatica si calculatoare (la facultate) adica ce inveti.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la prima inveti mai mult doar soft/programare, iar la a 2-a, pe langa soft, inveti si hardware, nu doar software.

| liveplus explică (pentru anonim_4396):

Hardware e ceva legat de placile pc-lui sau asa ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru liveplus):

Nu chiar. Sunt materii legate de arhitectura sistemelor de calcul, proiectare de microprocesoare, circuite integrate digitale si altele, programare la nivel hardware/low-level(in limbaj de asamblare) pe microcontrolere chiar. Te invata sa intelegi cum lucreaza un calculator si cum sa-l proiectezi, si asta mai mult ceva de baza. Sunt chestii derivate din electronica.
Vezi aici:
www.acs.pub.ro
www.electronica.pub.ro
La o facultate de informatica te ocupi doar de partea de soft(C/C++, Java, tot soiul teorii despre diversi algoritmi, programare Web si altele). Daca vrei sa stii din toate cate ceva, alegi o facultate de Calculatoare si Tehnologia Informatiei, care te scoate si inginer. Intra pe site-urile unor facultati si cauta planurile de invatamant. Bineinteles, facultatile de genul asta sunt mai grele decat cele de informatica.

| alexandru1201 a răspuns:

Informatica lucrezi pe pc, calculatore repari instalezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandru1201):

Nu-i asa.