| Yukii987 a întrebat:

Sallut. Ma pus profa de Engleza sa fac un proiect despre mancare (in engleza desigur) pe o plansa mare cu poze descriere si toate cele... Dati-mi si mie niste idei.Eu ma gandeam la ceva de genu... iau fiecare tara in parte si le scriu cea mai mancata/traditionala mancare. PUNE NOTA!

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

In cazul asta uite ceva interesant, zic eu, 10 feluri de mancare mortale si foarte scumpe. Stiai ca un bucatar japonez are nevoie de 3 ani de cursuri intensive si o diploma speciala pentru a gati pestele fugu? Daca pui limba pe ficatul acestui peste, mori, asa ca iti trebuie un bucatar bun :). http://thefw.com/deadly-foods/

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Sunt 196 de tari in lume. Proiectul asta ar trebui sa castige cateva premii in cartea recordurilor. happy E mai simplu sa faci un proiect in care prezinti ce contin mesele unui britanic tipic. Dimineata, la pranz si seara. Gasesti pe wikipedia " english cuisine ". Nu uita de ceaiul de la ora 5, cu putin laptewinking asa cum bea James Bond, acest britanic ideal. Daca ti se pare putin, poti face o antiteza cu ce mananca romanii.

| Yukii987 explică (pentru valentingb):

Din pacata asta a fost lectia de la care ia picat ideea profei... Nu pot repeta ca nu ar fi interesant tongue Totusi voi cerceta cateva mancaruri ce au obtinut record mondial tongue

| valentingb a răspuns (pentru Yukii987):

In cazul asta uite ceva interesant, zic eu, 10 feluri de mancare mortale si foarte scumpe. Stiai ca un bucatar japonez are nevoie de 3 ani de cursuri intensive si o diploma speciala pentru a gati pestele fugu? Daca pui limba pe ficatul acestui peste, mori, asa ca iti trebuie un bucatar bun :). http://thefw.com/deadly-foods/

| ÎngerCretin a răspuns:

Fa un singur fel de mancare! Nu te chinui cu mai multe. Sa iti zic cum sa il faci;
1.Pui poze cu acea mancare si tara de origine.
2.Scrii informatii (in engleza, desigur).
3. Pe spate poti sa scrii in romana pentru a-ti fi mai usor daca te pune sa citesti.
4.Ia-ti google chrome, scrie pe google un fel de mancare si iti va aparea pe wikipedia ( dar sa fie in engleza), o transcrii pe fisa, dupa care ramai pe acea pagina si dai sus (langa bara de site) Tradu din Engleza si transcrii din nou in romana.

| Yukii987 explică (pentru ÎngerCretin):

Trebuie pe o plansa mare nu A4... daca scriu despre un singur fel nu am cu ce completa plansa big grin

| panda3 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa scrii despre cele mai neobisnuite mincaruri

| Yukii987 explică (pentru panda3):

Miai dat o idee buna... deja am gasit pe net paienjeni prajitzi si broaste mancate cu totul rolling on the floor... Mie sa nu ma dea profa afara cu un 3 ca a inceput juma de clasa sa vomite laughing?