| configcs a întrebat:

Salut all! Sunt clasa a 8 a si as vrea sa intru la liceul mihai viteazu la intensiv engleza! Cum pot intra la intensiv trebuie sa dau vreun examen? Daca dau testul CAMBRIDGE e valabil? Daca da spuneti-mi ce categorie trebuie data?

Răspuns Câştigător
| MissxD a răspuns:

Da, trebuie sa dai un examen. Daca iei peste 6 esti intri la bilingv. Examenul va avea doua parti: scris si oral!
Despre Cambridge se vorbeste de abia in clasa a 11-a. Poti sa dai atunci de First, Advanced, Professional. Nu este obligatoriu acest examen! Eu sunt la intensiv engleza in a 11-a si doar 15 din 32 vor sa dea examenul! In a 11-a vei stabili daca vrei sa dai examenul. Chestia e ca daca il iei, primesti un certificat valabil pe viata si scapi de proba de engleza la Bac. Cel putin asa este la noi in prezent. Insa ai rabdare, mai ai aproape 4 ani. Se poate schimba sistemul! happy Bafta