| Andrei_Andrei_1993_FIcX a întrebat:

Am intrat la o facultate la taxa. Am optat pentru locul de rrom si am pierdut in fata altui candidat asa ca m-a repartizat la taxa desi eu am media mai mare ca a ultimului candidat la buget. P.s: sunt primul la taxa. Am sanse sa intru la buget dupa retrageri? Sau nu pot exista 2 candidati ce au candidat pe loc special la buget? Exista doar un loc special la buget pentru rromi.si daca de la anul vreau sa intru la buget avand si medie, nu pot ca e ala acolo tot rrom?

Va rog help. O sa fac probleme cu inima...

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

*Nu poti candida pe locurile speciale pentru romi decat daca aparti acestui grup etnic. Daca ai indeplinit conditia iar pe singurul loc special scos in concurs au concurat doi sau mai multi romi, atunci va castiga doar candidatul care are media de admitere cea mai mare.
*Daca pe fisa de inscriere la concurs ai bifat optiunea "buget" s-ar putea sa ai sansa de a ocupa un loc la "buget" daca vreunul din cei care ocupa locul nu si-l va confirma (se retrage din concurs).

| Andrei_Andrei_1993_FIcX explică:

Asta si intreb daca intru ca si candidat rrom sau roman dupa retrageri si redistribuiri?

| alessia5158 a răspuns:

Poti spera sa ocupi un loc la buget prin redistribuire, mai ales daca ai bifat optiunea "buget" dar o ordine norocoasa de programe de studii.
Bafta!

1 răspuns:
| WWB a răspuns:

Pune-te cu burta pe carte daca nu vrei probleme cu inima.