| xRobertx a întrebat:

Am luat nota 1 la test la fizica! Am primit un test neanuntat si nu am scris nimic! Nu pot sa inteleg aceasta materie... nu reusesc crying! Mai este vreo sansa sa trec semestrul acesta? Vreau sa ma transfer la un alt liceu si nu cred ca mai este vreo sansa sa trec... am nevoie de 6 si 7 dar nu stiu nimic la fizica crying. Multumesc

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Încearcă să reiei problemele făcute în clasă, dacă vezi că nu înţelegi nimic din ele reiei materia, lecţiile. Poţi recupera foarte uşor, du-te la profesor/profeasoara tău/ta de fizică şi roagă-l/roag-o să-ţi mai explice o dată, să te scoată la tablă la probleme pentru că de obicei înţelegi mai bine când faci o problemă la tablă!
O să fie greu să ţină pe loc o întreagă clasă deşi cred că nu eşti singurul în situaţia asta şi încearcă să vezi dacă nu puteţi sta după ore!
Știu că sună foarte plictisitor și dacă mi-ar da cineva un așa sfat l-aș respinge din prima dar după ce vei înţelege va fi totul foarte uşor și nu vei mai avea nici o problemă cu fizica!
În clasele a 6-a şi a 7-a nici eu nu înţelegeam nimic dar din clasa a 8-a m-am mobilizat şi am înţeles la perfecţie toată fizica de-a 8-a.Totul ţine de voinţă!
Acum iar nu mai înţeleg nimic și e posibil să iau şi eu mâine vreun 3 la fizică, dar asta este! Nu pot fi bună la toate! Voi învăţa cât să înţeleg şi să pot lua o notă de 7-8 la un test, nu să excelez!
După ce scapi de stresul ăsta, dacă în continuare nu îţi place materia asta o înveţi cât să poţi trece clasa!
Scuze că am scris așa mult, dar sper măcar că ţi-ar fi de ajutor! happy
Succes!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In loc sa plangi, apuca-te de invatat. ia frumos manualul de a saptea, citeste fiecare lectte cu mare atentie de cate ori e nevoie (10-12 ori macar, repetand-o pana esti sigur ac o stii la perfectie si ai inteles fiecare cuvintel), lucreaza de 2-3 ori fiecare problema, apoi treci la manualul de a opta si tot asa. Tinand cond ca semestrul se termina la sfarsitul lui ianuarie, daca lucrei cate doua ore pe zi acum si cate 8-9 ore pe zi in vacanta, pana in ianuarie vei invata fizica de 8 sau 9. Trebuie doar as vrei si sa fii dispus sa muncesti mult.

Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu vorbesti cu profesorul/profesoara ta de fizica?
Spune-i ca nu intelegi materia si intreaba cand ar putea sa tina ore de consultatii.
Evident, va trebui sa-ti dai si tu silinta la a invata.
Degeana te-ai transfera la alt liceu, si la sectiile umane se invata fizica, chiar daca mai putine ore saptamanal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci la vara, stai linistit.

| Deliiiia a răspuns:

Hei! Ia-ti frumos caietul si scrie din nou toate lectiile capitolului sau chiar de la inceputul anului. Le scrii si ti le explici, nu doar le copiezi si ai grija sa inveti teoria. Pune accent pe probleme. Daca nu intelegi consulta manualul.

Nu ar trebui sa dureze foarte mult, in jur de cateva ore. Nivelul sigur iti va creste de la nota 1 cu cateva puncte.

| Claudiu1905 a răspuns:

Intr-o problema ti se dau mai multe date pe care tu trebuie sa le pui in formule si sa obtii rezultatul. E ca la matematica doar ca mai simplu. Incepe cu probleme mai simple. Nu te gandi ca e fizica, gandeste-te ca e o problema personala si incearca s-o desluseti. Nu te gandi la formule, nu te speria de simboluri, incearca sa intelegi cu mintea ta despre ce-i vorba. Incepe cu probleme simple, ca sa spargi gheata, de. Nu te incurca prea mult cu memorarea formulelor, formulele nu pleaca nicaieri, le gasesti in carte, incearca sa intelegi cum se comporta obiectele, fluidele, pentru ca mai apoi sa intelegi problemele. Daca nu te descurci scrie-mi, vin-o cu ceva concret, o problema, si te pun eu pe roti. Pe Facebook ar fi mai usor, Murgoci Claudiu, cu cerc albastru in loc de poza

| xRobertx explică:

P.s sunt clasa a 9-a

| 4StarLight a răspuns (pentru xRobertx):

Ce mă bucur că nu sunt singura care nu înţelege fizica de a 9-a!