| Florin123y a întrebat:

Am o întrebarebig grinaca în vara iau bacul la bio și romana, iar la mate nu. La sesiunea următoare pot sa dau din nou la bio și romana dacă nu sunt mulțumit de note? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. In cazul expus este obligatoriu sa sustii examenul la materia la care n-ai obtinut cel putin 5, la 2 materii sau la toate materiile.

| Florin123y explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult. Exista vreun articol în regulament pentru acest lucru?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin123y):

Exista art.78 din L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"ART. 78 Jurisprudență
  (1) Examenul naţional de bacalaureat se consideră promovat de către absolvenţii învăţământului secundar superior, liceal, care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
  a) au susţinut probele A, B, C şi D prevăzute la art. 77 alin. (4);
  b) au susţinut probele scrise E prevăzute la art. 77 alin. (4) şi au obţinut cel puţin nota 5 la fiecare dintre acestea;
  c) au obţinut media aritmetică, calculată cu două zecimale exacte, a notelor obţinute la probele scrise E prevăzute la art. 77 alin. (4) cel puţin egală cu 6.
  (2) În urma promovării examenului naţional de bacalaureat, absolventului i se eliberează diploma de bacalaureat.
  (3) Absolvenţilor de liceu care au susţinut evaluările A, B, C şi D prevăzute la art. 77 alin. (4) li se eliberează certificate care atestă nivelul de competenţă lingvistică, respectiv nivelul de competenţă digitală. Eliberarea acestor certificate nu este condiţionată de promovarea probelor scrise E prevăzute la art. 77 alin. (4).
  (4) În cazul nepromovării examenului naţional de bacalaureat, pot fi recunoscute în sesiunile următoare, la cerere, rezultatele la evaluările A, B, C şi D susţinute conform prevederilor art. 77 alin. (4), respectiv rezultatele la probele scrise E prevăzute la art. 77 alin. (4) care au fost promovate cu cel puţin nota 5."