| Raptor1234 a întrebat:

Am o mica mare problema legata de scoala! Deci sa o i-au cu inceputul.
Eu sunt clasa 9 a. Si dupa ce mi-am depus dosarul etc. Am aflat ca am intrat la mate-info. Eu imi pusesem stiinte sociale dar nu erau locuri suficiente. La sfarsitul semestrului 2 la fel, nimic. Am incercat la turism si la stinte dar erau toate locurile ocupate. La toate materiile ma descurc destul bine in afara de matematica. Am ramas corigent. Iar sem asta imi trebuie nota 6 ca sa trec. Eu vreau sa plec la un liceu de muzica, dar nu stiu cum sa fac sa trec la matematica. Am dat un test si cu greu am luat 4! Pur si simplu sunt foarte prost la acea materie. Chiar daca invat toate definitiile si formulele si daca fac o gramada de exercitii tot nu imi iese nimic. Nu ma pricep! Va rog explicati-mi cum sa fac sa iau sasele ala! M-am gandit si la meditatii, dar nu stiu daca poate cineva sa faca mare lucru din mine daca sunt prost de bubui la aceasta materie. Adica, e foarte urat sa mergi la un liceu (de muzica in cazul meu) si sa ai in dosar nuimai note de 2, 3 si 4 chiar daca acolo nu face matematica foarte multa.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dar ce te face să crezi că vei intra la liceul de muzică?
Acesta este un liceu vocațional și intrarea la liceul de muzică este foarte grea.
Și la română stai prost.
Corect este „ să o iau " și nu „să o i-au". Acest „iau" este indicativul prezent de la verbul „ a lua",
Eu iau, tu iei, el( ea) ia.
Acel „i-au" pe care l-ai scris tu este corect în situația „lui i-au dat lacrimile" sau „ ei i-au dat cărțile".
„I" este dativul, formă scurtă, de la pronumele personal „el" sau „ea", iar „au" este formula de auxiliar a verbului „a avea" ( am, ai, a, am, ați, au) cu care se construiește perfectul compus.

| Raptor1234 explică (pentru corolav):

Scuze daca o sa te simti jignit, dar nu asta e scopul intrebarii. Pe internet nu esti ca in viata reala. Daca eu vreau sa le scriu asa, foarte bine! Nu sunt la ora de romana sau la vreun examen sa scriu absolut tot corect. Daca eu nu pun o virgula sau o cratima nu inseamna ca sunt analfabet pentru ca din nou: Aici nu suntem la ora de romana sa imi dai tu lecti si sa te crezi tu destept corectanduma. Imi cer scuze domnule profesorlaughing
Sunt constient de greselile gramaticale si sincer, stiu sa scriu corect. Daca tu ai intrat aici doar sa ma corectezi pe mine, mai bine nu o faceail! Du-te corecteazai pe parlamentarii din tara noastra care sunt analfabeti nu pe mine.

| corolav a răspuns (pentru Raptor1234):

Măi, copile, eu nu am de ce să mă simt jignit.
Partea proastă a lucrurilor este faptul că tu, în loc să iei aminte cînd cineva te învață de bine, chiar dacă îți spune că greșești, te arăți foarte ofensat de indicațiile acestuia.
Degeaba crezi tu că știi să scrii corect pentru că, e cît se poate de clar că, nu știi.
Chiar și în acest text al tău, prin care mi - ai răspuns, ai făcut foarte multe greșeli.
Și ar trebui să ții cont că această categorie de pe TPU se numește „Educație și culturală generală " ( deci prin care se face educație și se aduc la cunoștință, celor în necunoștință de cauză, o serie de lucruri despre tot ceea ce ne înconjoară) și nu „Sfaturi pentru școlarii care nu știu pe ce lume trăiesc".
Dar se pare că mă adresez la urechi surde.
GREU SE MAI FAC OAMENII OAMENI!

| Raptor1234 explică (pentru corolav):

Intelegi tot pe dos! Sunt satul de toti profesorii astia de pe internet. Am pus o intrebare. Atat! Nu am veni aici sa ma invete cineva Romana. E plin netu de oameni ca tine care ce sa vezi...vin si corecteaza pe toata lumea! Da, stiu in ce categorie am scris! Te adresezi la urechi surde? E foarte greu sa va tineti gura, nu? Toti sariti pe unde cum (Facebook, Youtube etc) si corectati pe toata lumea ca niste frustrati! Si tot eu sunt cel care nu stie pe ce lume traieste. Culmea, de multe ori poate nu aveti treaba cu subiectul respectic, dar nah.
Nu stiu cine esti sau cati ani ai, dar ar fi culmea sa ne certam aici pentru niste cratime si alte cele. Nu e vina mea ca tu nu intelegi ce scriu. Te deranjeaza cand lumea nu se sinchiseste sa scrie corect gramatical? Foarte bine! Treci mai departe

| Lioana a răspuns:

Apuca-te și învață retroactiv tot ce n-ai învățat. Fă-ți fise cu teoreme și formule de calcul din toată materia parcursa și reciteste-le cat mai des.
Trebuie sa ai voință și să crezi că se poate.

| FaraNume1245 a răspuns:

Deci te descurci la fizică și chimie, dar nu la matematică? Încearcă să înțelegi ce se întâmplă pe acolo, nu să memorezi.

| Raptor1234 explică (pentru FaraNume1245):

E mai complicata treaba. La chimie daca tocesti lectie ai nota buna. Cat despre fizica, daca faci un proiect (luat de le net) poti lua si 10. Cam asa sunt profesorii la mine

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Raptor1234):

Deci nu te descurci nici la acele 2 materii, doar că ai note mari.