| anonim_4396 a întrebat:

Am o mică problemă.
Fiind pe clasa a 12-a, am ales sa dau BAC-ul din fizica. Ieri, profesoara de fizica m-a luat pe mine si pe alti colegi, care dau si ei BAC-ul din fizica, pentru a face pregatire ultimele 2 ore din orar, de la ora de istorie si geografie, care NU ne intra in BAC. Nu i-a fost comunicat profesorului ca am fost luati pana cand a inceput ora, iar el s-a enervat foarte tare, incepand sa amenințe si zicand ca ne "executa". E de luat in considerare faptul ca am fost doar 7 cei care făceam pregatire pentru BAC, si inca 8-9 colegi au plecat de la ora.
Astazi, profesoara de fizica ne-a spus de "întâlnirea" ei cu profesorul de istorie, iar el a zis ca nu ii este permis asa ceva, ca nu permite legislația. Am inceput sa citesc legislatia cap-coada privind sistemul de invatamant, cat si regulamentul, si nu am gasit nicaieri ceva ce sa fie cel putin asemanator cu ceea ce sustine profesorul. De altfel, directorul este total de acord si ne permite, ca in timpul orelor care nu ne intra la BAC, sa facem pregatire.
Intrebarile sunt:
1. Ce este de făcut?
2. Exista, într-adevăr, undeva, ce specifica luarea de la orele de curs pentru a face pregatire la o alta materie ca fiind interzisa?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat va pune absente nemotivabile, e treaba voastra ce faceti. Evident nu puteti lipsi de la o ora ca sa faceti ceva ce trebuie facut in timpul liber (pregatire de bac). Dar profesorul doar va poate pune absente si voi nu le puteti motiva, logic

| Bondarel99 a răspuns:

Poți pleca de la orele de curs ca sa faci pregătire dar cu permisiunea profesorului, practic in ora aia el Răspunde de tine. Nu s-a simțit respectat și de aia a făcut scandal.
O sa uite el de incident, doar sa nu se mai repete, poate găsiți alte intervale orare pentru pregătire. Teoretic pregătirea se face doar in afara orelor de curs, deci profesoara de fizica nu a procedat corect.

Și dacă îmi permiți un sfat, dacă vrei sa dai bacul la fizica pentru ca te ajuta la admitere la facultate e ok, dacă vrei sa îl dai ca sa ai nota mare la bac, zic sa te mai gândești...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuia intai sa vorbeasca profesoara de fizica cu profesorii de la orele de la care ati plecat.
nu e nimic de facut cu astia comunistii.
si nu, nu scrie asa ceva, dar cica nu e legal.

| mihaiion2 a răspuns:

Profesoara de fizica nu a procedat corect. Trebuie sa ceara intai acordul profesorului de la ora caruia lipsiti si abia apoi sa va cheme pe voi. Conform regulamentului scolar pregatirea suplimentara la orice materie se face dupa orele programate in orar. Aceasta regula o puteti incalca doar cu acordul profesorului de la ora caruia lipsiti. In lipsa acordului acestuia profesorul este liber sa va puna absente iar daca este ranchiunos va poata lasa si corigenti - si puteti fi experti in fizica dar avand o corigenta nu intrati in bac.