| moRE_4547 a întrebat:

Salut,
Am pentru maine Morometii si nu am avut timp sa citesc cartea.
Imi poate spune cineva niste detalii din roman de care ar putea sa ma intrebe profesorul?
Rezumatul il stiu... dar as mai vrea niste detalii care nu sunt specificate in rezumatele dupa net.
Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| annaliana a răspuns:

Sunt multe de spus iar rezumatele dupa net nu le-am vazut.Morormetii sunt 2 volume scrise de Marin Preda.Actiunea se petrece in Silistea Gumesti.Ilie Moromete, personajul principal al cartii, are 3 baieti(Achim, Nila si Paraschiv)cu prima nevasta, iar cu nevasta cu care e acum(cu Catrina) are 2 fete(Tita si Ilinca)si pe Niculae(care e chiar Marin Preda )care a scris cartea.Pe sora lui Ilie o chema Guica, erau certati pentru pamantul din spatele casei, cei 3 baieti mai mari pleaca la Bucuresti cu oile si nu se mai intorc si nu trimit nici bani, Nila moare in razboi...Sunt multe de spus.Profesorul poate sa te intrebe orice.

1 răspuns: