| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Am si eu nevoie de ajutorul vostru!
Am împlinit 18 ani și mi-a zis medicul de familie ca nu mai pot lua adeverințe deocamdată!
Ca trebuie sa iau ceva act de la scoala și sa merg la casa de asigurări și dupa pot sa iau iar scutiri de le medicul de familie!
Am fost azi la secretariatul scolii și le-am explicat situația și mi-a zis doamna de acolo ca să vin cu o cerere cu numele și nu stiu ce!
N-am mai intrebat ce fel de cerere... prostia mea.
Dacă știți vreunul ce fel de cerere trebuie sa fac pentru asa ceva ca să-mi dea adeverință aia sau cum se numește pentru a o duce la casa de asigurări va rog sa-mi ziceți pentru ca nu stiu sa o fac!
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa faci cerere pentru prelungirea alocatiei pe motiv ca esti inca elev. Daca primesti alocatie esti asigurat si medical.

| Wal a răspuns (pentru Lioana):

Pe aia am facut o deja!
Deci nu știu despre ce cerere este vorba acum...

| Yuoia a răspuns:

Doamne, aveti 18 ani si nici macar nu stiti ce vi se spune!
O cerere de adeverinta ca esti elev. Adeverinta aia o duci la Casa de asigurari de sanatate.

| Wal a răspuns (pentru Yuoia):

Pai si spune mi te rog dacă știi cum fac cererea aia!
O fac de mana sau o iau de undeva?
Dacă trebuie sa o fac de mana poți sa mi trimiti un link cu un model te rog?
Mulțumesc!