| bzbzbz a întrebat:

Am implinit 18 ani si medicul de familie ma trimite la casa de asigurari. imi poate explica cineva cu detalii (cineva care a mai fost) ce trebuie sa duc acolo, cum trebuie sa fac? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNTÂI mergi la Secretariatul Liceului şi CERI o Adeverinţă pentru CAS!
Cu acea Adeverinţă te duci la CAS şi cei de acolo îţi vor elibera o altă Adeverinţă de asigurat ( deoarece îţi continui studiile ).
Cu Adeverinţa de la CAS mergi înapoi la medicul de familie, apoi vei beneficia de gratuităţi/compensate.

Refaci acelaşi "ritual" şi în cazul în care vei merge APOI la facultate ( sau la Postliceală ), ANUAL, până la 26 de ani.

Toate cele bune.

1 răspuns:
| claudinho18 a răspuns:

Adeverinta de la liceu ca sa arati ca vei continua studiile si dupa ce ai implinit aceasta varsta. Posibil sa mearga si cu o copie dupa carnetul de note.