| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare in legatura cu facultatile de inginerie. Eu in liceu nu am invatat fizica si chimie deloc, iar matematica am uitat-o si oricum ma descurcam mai greu cu ea din lipsa de interes. Dar acum as lua in considerare inscrierea la o facultate de inginerie si as vrea sa stiu daca necesita cunostinte din liceu/generala in domeniile acestea sau ti se preda la facultate tot ce ai de invatat?

Răspuns Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

Pai tu ce crezi, ca sta cineva la facultate sa-ti predea notiuni de clasa a IX-a sau de clasa a VI-a?

Facultatea este o institutie de invatamant superior, deci normal ca trebuie sa vii cu un bagaj serios de cunostinte.

Este ca si cum ai intreba "Daca vreau sa ma fac pilot de Formula 1 trebuie sa stiu dinainte sa conduc, sau ma invata aia de la Scuderia Ferrari cum se porneste masina?"

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

E nevoie de cunostinte din liceu/generala ba inca si ceva in plus. La facultate ti se arata "calea" si iti cauti singur materialele de care ai nevoie ca sa inveti.