| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare legată de bursele de merit de la facultate. Eu sunt anul 1 și ni s-a spus ca vom lua burse având in vedere media de admitere la facultate. Din câte am auzit suma ar fi de 700 de lei însă sunt curios dacă aceasta suma este pe luna sau le semestru. Și as mai avea o întrebare, aceasta bursa am inteles ca se oferă in 3 transe, in Decembrie, Aprilie și Iulie. In cazul acesta bursa se oferă pe semestru? Adica eu iau acum in Decembrie pentru media pe care am avut o la admitere și mai departe in Aprilie și Iulie iau in funcție de media din prima sesiune din anul 1? As dori sa aflu mai multe despre bursa deoarece la noi la facultate informațiile sunt ciudate, ni se spune ca cei din anul 1 vor lua bursa doar intr o transă in 15 Iulie, însă mi de pare foarte ciudat, poate eu am acum medie de bursa dar după prima sesiune nu voi mai avea, cum vine asta ca doar in 15 Iulie?

1 răspuns:
| mrArtE a răspuns:

Fiecare metodologie este diferita dar :
Bursele de merit se atribuie astfel:

pentru primele 6 luni din anul universitar, studenţilor eligibili pe baza rezultatelor la învăţătură obţinute în anul precedent;
pentru ultimele 6 luni din anul universitar, studenţilor eligibili pe baza rezultatelor la învăţătură obţinute în sesiunea de iarnă. Pentru studenţii din anii terminali, bursele de merit se acordă până la data programată pentru susţinerea examenului de finalizare a studiilor, în prima sesiune.

Cel mai bine, intra pe site-ul facultatii si ai acolo sectiunea de burse 100%