| DenisaMihaellla13 a întrebat:

As vrea sa invat spaniola e o limba extraordinar de frumoasa dar as vrea sa o invat in vreo luna sau cateva saptamani cat se poate de repede si vreau sa-mi spuneti cu pot sa o invat asa repede la fel si franceza si spaniola DAU FUNDA va rog cat mai multe raspunsuri Multumesc!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Atât de repede? Ești micuța "Eliade" sau "Iorga"? Știu că speri și visezi frumos, fiindcă în copilărie imaginația e nesfârșită. În decursul a trei săptămâni, abia vei reuși să te "agăți" de cuvintele de bază, să ți le însușești, să te familiarizezi cu ele, nicidecum să poți purta un dialog cursiv cu cineva!
Când te hotărăști să înveți o limbă străină, să o poți vorbi fluent, trebuie să te înarmezi cu ambiție, perseverență și răbdare. De ce ești așa grăbită? Doar n-am auzit să se apropie nici un asteroid care să lovească pământul!;))
Evită să faci ceva cu superficialitate (indiferent ce!), oferă-ți timp!
Îți dau și un sfat: caută un proces de învățare antrenant, distractiv și mai ales captivant. Evită metodele plictisitoare și obositoare.
Uite aici niște sfaturi utile:
http://www.cinziadraghici.de/2009/metode-pentru-a-invata-o-limba-straina/

| DenisaMihaellla13 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc oricum dar am crezut ca pot so invat repede mi se pare usoara

| floresdemayo a răspuns (pentru DenisaMihaellla13):

Dacă-ți place, bineînțeles că o vei învăța cu ușurință! Perseverează, comunică cu cineva din țara respectivă! Prin dialog/conversație, înveți mult mai ușor. Nu-ți fie teamă că greșești. Numai prin efort susținut, vei obține rezultatele dorite.

| DenisaMihaellla13 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc oricum tu esti singura care ma incurajeaza atat! Oricum daca nu mai apare alt raspuns ai funda!

| DenisaMihaellla13 explică (pentru floresdemayo):

Ultima intrebare ce inseamna eliade sau lorga?

| Wøodenpints a răspuns (pentru DenisaMihaellla13):

Tu habar nu ai cine a fost Eliade sau Iorga și tot ce faci este să atunci cu insulte de genul "copile" sau "8-9" ani?
Nu știu de ce am impresia că ești la vârsta la care habar nu ai în ce gaură se bagă tamponul...

| floresdemayo a răspuns (pentru DenisaMihaellla13):

Ei, și tu! Iorga a fost un critic literar, enciclopedist, documentarist, istoric, dramaturg, profesor etc... Vorbea fluent 14 limbi străine.
Entuziasmul tău de a învăța cât mai repede o limbă străină, mi-a amintit de elanul cu care Iorga putea "înmagazina" în memorie, atât de multe, într-un timp atât de scurt! Acesta, în drumul său spre Suedia, a izbutit să învețe, chiar în tren, limba țării respective.
Eliade, un alt erudit, scriitor, filosof, istoric al religiei... vorbea fluent cinci limbi străine (franceză, germană, engleză, italiană etc) și cunoștea destul de bine alte 3 limbi (ebraica, persana și sanscrita).
În mod sigur, nu i-ai studiat la școală, dar în curând ai să-i "cunoști". Mai târziu, te vei și specializa în studiul acestor mari cărturari, dacă te vor pasiona.

| DenisaMihaellla13 explică (pentru Wøodenpints):

Spre deosebire de un prost ca tine, si daca tot vrei tu sa stii am 16 ani, ma boule, iar daca tot vrei tu insulte si nu te saturi de ele iti dau mai multe.In momentul asta nu stiu daca mama ta te-o facut prost sau te-ai prostit tu, dar no totusi macar ala de sus vorbea in limita bunului simt nu ca tine.Vai de capul lui mama ta si al lui taicato ca habar nu au ce nesimtit au crescut sau, cred ca asa exemple ai avut si tu in viata.In viata aia de boschetar.

| DenisaMihaellla13 explică (pentru floresdemayo):

Stii ceva limbi stranine?

23 răspunsuri:
| Nanami利 a răspuns:

Uita-te la telenovele de pe acasa..Eu asa o stiu pe de rosthee hee

| DenisaMihaellla13 explică (pentru Nanami利):

Ma uit de mult dar de acolo nu prea prind

| JoeTPU a răspuns:

Pai incepe sa faci meditatii sau sa te uiti pe AcasaTv.Mama se uita mereu si deja stie ceva spaniola laughing
Succes! happy

| Thunderstruck a răspuns:

Mai intai invata sa scrii in romana.

| DenisaMihaellla13 explică (pentru Thunderstruck):

Copile nu mai face pe maretul ca sunt foarte sigura ca nici tu nu stii vorbii dar bati din gura si cred ca ai vreo 8-9 ani dar tu vorbesti

| Thunderstruck a răspuns (pentru DenisaMihaellla13):

Imi arati din nou ca nu stii sa scrii. Si nu inteleg de ce esti asa sigura ca nici eu nu stiu sa scriu, tu esti singura care a dat dovada ca nu stie. Nu-mi dau seama nici de unde ai dedus ca am vreo 8-9 ani, eu as zice ca tu esti mai apropiata de varsta aia, daca ne luam dupa scris.

| Wøodenpints a răspuns:

Tu abia buchisești să scrii o frază în română și habar nu ai ce-i ăla un semn de punctuatie și când trebuie folosit, dar vrei sa înveți spaniola într-o lună?

| DenisaMihaellla13 explică (pentru Wøodenpints):

O Doamne, inalta gardul ca au scapat prostii! Alt prost! Esti fix ca ala de sus doi copii batuti de soarta. Stiam % ca la intrebarea mea vor fii si tampiti din astia care stiu doar sa comenteze dar stiu mult mai putina Romana ca mine.Asa ca copile vezi-ti de treaba ta! Nu-mi spuneti voi mie cum sa vorbesc!

| Wøodenpints a răspuns (pentru DenisaMihaellla13):

Din întrebare, nu ai demonstrat decât că și pisica mea știe mai multă română decât tine.
Acum vii cu figuri de atotștiutoare și îi faci pe toți proști doar pentru că ți-au făcut observații că nu știi să scrii.
Și de ce să nu-ți spunem noi cum să scrii? Avem tot dreptul.

| DenisaMihaellla13 explică (pentru Wøodenpints):

Ma papagalule tie daca veneam si-ti spuneam : -Vezi ma boule ca ai gresit! Nu ai pus punct sau virgula ti-ar placea?
Tu comentezi in continuare la fel ca celalalt, cu fraze din alea ca si pisica mea stie. Aveti niste fraze si niste propozitii, din care am dedus de mult timp ca aveti 8-9 ani asa ca... Copile du-te invata sa vorbesti si pe urma comenteaza. Sau prima data gandeste in loc sa scoti pe gura. Ne-am inteles?

| Wøodenpints a răspuns (pentru DenisaMihaellla13):

Nu. Poți repeta?

| ℜëßëℓå a răspuns:

Da, si eu am inceput de curand sa studiez spaniola. E usoara, seamana cu romana oarecum. Uita-te la filme spaniole, citeste articole pe net in spaniola, cauta cuvinte noi pe Google Translate si uite care e secretul meu pentru a invata o limba noua usor si foarte rapid (cel putin pentru mine asa e): fa niste texte in limba spaniola si incearca sa te ajuti si de Google Translate cand ai un lapsus si apoi tradu textul pe care l-ai facut si vezi daca e corect, unde nu-i, corecteaza-l si fa tot asa si imediat te prinzi. Si cu limba franceza, exact la fel, Bafta!winking

| lucianos222 a răspuns:

Salut, in primul rand nu inteleg de ce vrei sa o inveti in asa scurt timp. dar na. du-te la un profesor de spaniola (privat) de vreo 3 ori pe saptamana. iar intre timp mai cauta si tu pe internet propozitii/texte in spaniola si vei invata foarte repede. Bafta si sper ca te-am ajutat. Funda?

| Droghh a răspuns:

Sall.Du-te la un prof particular, ia-ti cd-uri de limba spaniola si francela, manuale, dictionare, carti, si o sa inveti sigur...