| Wordofthanks a întrebat:

Azi am vorbit azi cu o colega si ma nelămurit cu ceva deci mi-a zis ca la bac competențele sunt româna istoria si o materie la alegere adică eu aleg psihologie eu sunt la un liceu de artă deci sunt pe profil uman si a zis ca mai important este engleza ca ne pune note si la psihologie ne da cu a b chestii calificative nu stiu si ma nelămurit adică ma gândesc ca e invers cum zice ea vreau un raspuns concret va rog funda!

Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

Competentele sunt reprezentate de T.I.C. si o limba straina la alegere ( pe care ai studiat-o la scoala ), dar si proba orala la limba romana. Aceste comepetente sunt evaluate cu calificate gen: incepator, avansat, experimentat, deci nu primesti note. Aceste competente se sustin inainte de probele scrise, acestea din urma fiind evaluate cu note de la 10 la 1, in cazul tau fiind vorba despre limba romana, istorie si psihologie. Bafta la bacalaureat!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La profilul "Artistic" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Media de la BAC se calculează cu notele de la cele 3 probe SCRISE!

| AC4S4 a răspuns:

Chiar ca te-a nelamurit happy

Vei da niste competente la Romana, Engleza/Limba2, TIC. Acestea se noteaza cu experimentat, avansat, incepator, etc... La limba se noteaza cu a1, a2, b1, b2, etc... (nu afecteaza nota de bac)

Fiind la arte, tu vei da bac SCRIS la Romana, Istorie, si alegi dintre Logica/Geografie/Psihologie/Economie/Filosofie/Sociologie.

| SatanicBear a răspuns:

Ca sa lamurim o chestie, bacalaureatul se imparte in proba scrisa si in competente. Proba scrisa este formata, la profilul tau, din romana, istorie si o materie la alegere (psihologia in cazul de fata). Competentele sunt niste examene formale, pe care nu prea ai cum sa le pici. Printre aceste competente se numara si cea de la engleza, pentru care primesti calificative (A1, A2, B1 ori B2) in functie de nivelul de cunostinte. Deci e bine cum spui tu.