| CatalinPTM a întrebat:

Salut, azi la ora de romana proful a zis cate o parere despre fiecare, cand a ajuns la mine a spus c-a observat ca nu prea citesc, m-am rusninat tot, recunosc ca nu prea citesc, daca citesc, citesc o carte care-mi place mie, dar acea carte nu are legatura cu materia, intrebarea mea, de unde si-a dat seama ca eu nu prea citesc? de citit, citesc cursiv, expresii in compuneri folosesc.Eu cred ca i-a zis mama profului sa-mi spuna sau, la inceputul clasei a 5 mama a vorbit cu profesorul si a zis ca eu sunt cam timid, intr-adevar eu nu prea comunic cu profesorii, dar cu colegii/prietenii vorbesc frate.
Deci, de unde stie? Cum a aflat? Vreau motive.
Funda!

16 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnișoarei Irina Nicoleta 19.
Domnișoară, matale nu prea știi să scrii românește.
În patru rînduri ai făcut patru greșeli de scriere în limba română.
În schimb știi să dai sfaturi. Deși, și acestea, naive, puerile.
Să fii sănătoasă!

| Dontaskme2004 a răspuns (pentru corolav):

Stiu, aveam doar 13 ani laughing Acum scriu corect, in fine. Chiar nu aveam nevoie sa imi atraga unul/una ca tine atentia. Te-ai luat de un copil de 13 ani care atunci nu prea stia cum sa dea sfaturi si eram lipsita de experienta.
Te rog si eu ceva happy sa stergi acest raspuns deoarece apare un nume! Mersi

| corolav a răspuns (pentru Dontaskme2004):

Și acum cîți ani ai?
Dacă te crezi în stare să dai sfaturi?
Plus că, această bucățică de text iar abundă în greșeli de ortografie.
Să ai sănătate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

Daca erai putin destept stiai câți ani am laughing))))) iar pe lângă asta te mai crezi si mare profesor de lb. română ( ai scris "cîti" in loc de "câți")si un mare sfatuitor. Si nu uita ce te-am rugat!

| corolav a răspuns (pentru anonim_4396):

Ferească Dumnezeu de astfel de oameni, în acea țară în care prostia a ajuns la rang de virtute!

| Dontaskme2004 a răspuns (pentru corolav):

Vorba aia "daca taceai filozof ramaneai"
Hai ca te-am rugat ceva straight face

| corolav a răspuns (pentru Dontaskme2004):

Amice, cred că glumești!
Te rog să mă crezi că nu am scos o vorbă cînd am scris aceste rînduri.
Te-ai crezut deștept să mă pui la punct cu acest arhicunoscut adagiu.
Vezi DEX.
Cît despre scrierea cu „â" din „a", sau „î" din „i", mergi și pune această întrebare la Academia României.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

laughing)) te las asa ca... laughing))
Si cred ca e a 3 oara cand te rog sa stergi raspunsul de mai sus

| Dontaskme2004 a răspuns (pentru corolav):

Sterge acest raspuns, te rog!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se vede si dupa scris. Nu stii cand sa pui punct si nu stii ca la inceputul propozitiei se scrie cu litera mare.

| CatalinPTM explică (pentru Salontanul):

Ma, crede-ma ca nu-s asa prost, am media 10 la romana, si stiu ce ai zis tu mai sus.

| Salontanul a răspuns (pentru CatalinPTM):

Ok. Te cred. Dar alta explicatie nu "se ezista". happy

| neutrino a răspuns:

A aflat de la colegi.

| CatalinPTM explică (pentru neutrino):

Nu cred, nu lipsesc de la ora niciodata, si nu proful nu se opreste pe sala scolii ca sa vorbeasca cu un elev...

| neutrino a răspuns (pentru CatalinPTM):

N-ai inteles: colegii care citesc mai mult, au deja un alt vocabular, mult mai bogat si specializat decat cei ce nu citesc decat anumite carti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate dupa felul cum vorbesti, tea analizat pe tine profesorul si iti stie defectele. Poate mama ta te-a mintit cai spune profesorului sa citesti mai mult! Ca esti timid nu are nicio legatura ca nu citesti-asta e felul tau dea fi.