| IAD a întrebat:

Salut, azi m-am dus să mă transfer de la un liceu la altul, m-am dus la liceu la care vreau să mă transfer, am depus cerere, mi-au acceptat-o și mi-au spus să mă duc la liceu de la care vreau să mă transfer, că să-mi scot foaia matricolă, când m-am dus la secretariat ca să-mi iau foaia, m-au întrebat pentru ce-am nevoie de ea și când au auzit că-i pentru transfer, mi-au spus că nu-mi pot elibera foaia matricolă fără s-am un act care să dovedească c-am depus cererea de transfer la celălalt liceu că în August se fac trasfererările și poate atunci îmi vor da și ei foaia matricolă.
Chiar așa se procedează sau nu vor ei să mă lase să plec de la liceu' lor?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa se procedeaza in acest an, prevederea privind transferul a fost modificata, citez:
"(5) Pentru anul şcolar 2020 -2021, transferul copiilor şi al elevilor se va realiza în perioada 25 august -7 septembrie 2020."

| IAD explică (pentru Ioandelasal):

Păi are voie să nu-mi dea foaia matricolă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IAD):

Nu trebuie sa-ti dea foaia matricola. Daca iti este aprobat transferul atunci liceul de transfer solicita actele tale scolare de la liceul actual.

| sierra1 a răspuns:

Foaia matricolă NU o aduci tu, o trimite școala dacă-ți aprobă transferul