| anonim_4396 a întrebat:

Care cunoasteti cum se calculeaza media de admitere la liceu? Media de admitere la un liceu sportiv e diferita? sad va rog a ma ajuta! multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Miky a răspuns:

50% media clasele 5-8 si 50%examenul care o sa il dai in iunie (bafta)
de ex daca media din clasele 5 -8 o ai 9, 35 si in examene(mtete si romana) ai media 8, 40 aduni mediile si le imparti la 2 a si pentru liceul sportiv nu e diferita dar cred ca trebuie sa dai o proba (nu stiu sigur)

| andrushki a răspuns:

Nu cred ca este diferita.
Iei media din toti cei patru ani o aduni si o imparti la 4 iar apoi iei media de la examene (matematica si romana -> adunate si impartite ), apoi iei ambele rezultate si le imparti la 2 si iti da media de admitere pentru liceu.
Daca nu ai inteles mare lucru iti dau un exemplu :
(9, 70+9, 53+9,50+9,37 ) : 4 = 9, 52 (media acumulata in cei 4 ani de studiu-generala)
( 8+7 ) : 2 = 7, 5 (media de la examene )
( 9, 52 + 7, 5 ) :2 = 8, 51 -> Media de admitere la liceu

| PaulLika a răspuns:

Ce prostii sunteti. 3x probe+examene :4 // 75% probele 25 examenele