| Fiona35 a întrebat:

Salut, care e adevarul? retii mai repede cand... citesti in gand sau cu voce tare? De ce?

Răspuns Câştigător
| raduqu a răspuns:

Daca citesti in gand ceea ce vrei sa retii se amesteca cu alte ganduri si nu te poti concentra la acel lucru. Insa daca citesti cu voce tare te auzi si pe tine si, poate, unii dintre noi retin mult mai repede daca cineva le povesteste ( eu asa sunt ), dar cel mai repede retii daca citesti foarte atent si incerci sa-ti imaginezi orice cuvant!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Adevarul este ca trebuie sa inveti prin logica pentru a intelege si memora cu usurinta.
Pa, pa.

| fuzzer a răspuns:

Cand citesti cu voce tare, contribuie atat memoria auditiva cat si cea vizuala, iar sanele de reusita sunt mult mai bine cotate.

| Melcul a răspuns:

Eu intotdeauna cand am vrut sa retin ceva mai usor, am citit cu voce tare. In felul acesta este implicat si auzul in procesul cognitiv, nu numai vazul.

| diaac a răspuns:

Teoretic si la modul general, cand citesti cu voce tare, pentru ca se retine mai bine informatia primita pe mai multe canale si atunci cand esti activ in obtinerea acelei informatii. Atunci cand citesti cu voce tare, primesti informatia atat vizual (citesti) cat si auditiv (te auzi citind informatia), plus ca vorbind, este ceva ce spui tu si se retine mai bine decat daca doar citesti.

Asta la modul general. In realitate, concret, depinde de tine. Se poate retine mai bine cand citesti in gand daca ai memoria vizuala foarte dezvoltata si mai ales daca esti genul care se uita citind cu voce tare - decat sa fie un gest gol cititul cu voce tare, mai bine citesti in gand. Atentia este foarte importanta.

Recomandarea mea este sa incerci ambele variante cu mai multe texte de dificultate similara (dar nu atat de asemanatoare incat sa il retii pe al doilea imeiat doar pentru ca l-ai invatat pe primul). Vezi cum e pentru tine, daca retii mai bine cand citesti in gand sau cu voce tare, si fa asa cum ti se potriveste tie cel mai bine.

| Dollgirl a răspuns:

Depinde de ce memorie ai.

| Shinybow a răspuns:

Totul depinde de stilul de invatare care te caracterizeaza. Astfel ca unii invata mai usor cand citesc cu voce tare, altora le e mai usor sa foloseasca logica si tot asa.

| Mihaila_Vladut_1997 a răspuns:

Retii mai repede cand citesti cu voce tare, pentru ca te auzi ce zici si retii. De astfel cand citesti in gand, cititul iti zboara printr-e ganduri iar tu vei retine mai greu.