| BuGsstormbunny a întrebat:

Credeți ca de la Stiinte ale Naturii as putea lua examenul de intrare la Poli de mate M1? Matematica de la Stiinte cu cea de la Mate Info nu este foarte diferită. Astept pareri. Multumesc!

7 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Ba vei fi surprins/a e foarte diferita. La mate-info faci matematica la un nivel mediu spre avansat, iar la stiinte ale naturii faci matematica cat sa te gadile.
In ceea ce priveste nelamurirea ta, se poate da, doar ca ai nevoie de pregatire serioasa, fie cu un profesor, ceea ce e recomandat macar o perioada cat sa te indrume si apoi sa exersezi si tu, sa vezi ce s-a mai dat in anii anteriori. Cam din clasa a11a, maxim a12a, trebuie sa incepi sa te pregatesti.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu un băiat care a terminat la filologie și acum ghici unde a intrat... la Poli.
Dacă ești la Științe ale Naturii iei examenul fără probleme.

| cosmin1324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poli e practic toata universitatea, una e sa intrii la facultate la ingineria materialelor cu media 6 la bac si alta e sa intrii la ACS unde ai examen de admitere si concurenta foarte mare, daca el a intrat la o facultate mai slab cotata, asta nu inseamna ca si OP vrea tot acolo.

| cosmin1324 a răspuns:

Depinde de ce oras, eu am dat la UTCN anul asta si e greu(chiar daca am intrat).Din cate am vazut, la Bucuresti sunt mult mai usoare subiectele dar e si concurenta mai mare. Se poate si M2, dar trebuie sa lucrezi in plus pentru ca o sa primesti unele lucruri care nu le ai in materie( in special la analiza matematica).

| cosmin1324 a răspuns:

Referitor la diferenta dintre M1 si M2, este o diferenta destul de mare totusi(chiar daca anul asta bacul a fost similar ca dificultate), uita-te pe programa de bac pentru M1 si M2 si o sa te convingi https://liceunet.ro/bacalaureat/matematica/programa

| Lion56 a răspuns:

N-ai de ce sa nu poti, atata timp cat inveti cat e nevoie si ai determinare. O sa ai de recuperat ceva mai mult decat cei de la mate-info, dar oricum bine ca esti la profil real. Sa te transferi nu are nici un rost daca oricum profilul tau nu e foarte diferit de mate-info. Important e sa o lasi moale cu orice materie de care nu ai nevoie pentru admitere si sa te ocupi cel mai mult numai de matematica/fizica si din ce dai admiterea. Asta era mai usor la mate-info unde se punea accent pe astea si nu pe biologie/chimie, dar nimic nu e imposibil. Totul e sa fii hotarat/a ca asta iti doresti si sa inveti mult.

| Bordey_valy_1969 a răspuns:

Trebuie sa vrei! Multa munca individuala si meditatii din a 11 a ( daca se poate). Succes!