| Lester23 a întrebat:

Salut
Cum as putea sa ma apar in cazul in care cineva pătrunde in casa? Sau de exemplu pe strada (trafic etc) cineva are o bata/sabie etc?
Pot sa am permis de arma si apoi sa il folosesc? Pot folosi pistoale cu bile? Spray lacrimogen? Pentru mine legea ma da peste cap si nu inteleg mare lucru. Ma intereseaza in scopuri defensive, doamne fereste de asemenea cazuri.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Baston electrizor, spray paralizant si rez problema repede, primul e spray, il amortesti si chemi politia, si daca vrea sa se ridice ori ii mai tragi o transa de spray, ori ii dai cu electricu, sau pleci de acolo daca poti pleca si sa dispari. Poti sa ai si permis port arma cu bile de cauciuc, te duci la politie si te indruma ei ce si cum, apoi intrebi la politie in ce caz se foloseste.

Pai mi s-a intamplat mie la bancomat seara pe la 23 cand am scos bani, i-am dat un spray si i-am dat numa picioare in burta pana m-am saturat, si am plecat, ma luase de mana puternic cica sa scot banii din borseta, nu stia ca scot sprayu, astia urmareau bancomatele noaptea.

Se intampla din astea, problema care ai pus-o e f buna.

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa stai linistit si sa lasi filmele, nu suntem in Vestul Salbatic.
Iti zic ce mi-a zis acum ani de zile in urma un american cand l-am intrebat de ce el nu poarta arma la el...omul mi-a zis asa, sa ai arma si sa o folosesti iti aduce mari probleme pe cap, chiar in legitima aparare, inseamna repercursiuni, mers la politie sau parchet dupa caz, des, dat declaratii, timp pierdut si daca omori un om chiar si sechele ramase.

Revenind la intrebarea ta cand cineva patrunde la tine in casa fie folosesti un cutit, o arma alba, fie daca ai timp suni la politie.
Pe strada nu ai voie de arme albe in niciun scop fie el legitima aparare, sunt multi care folosesc acest spray paralizant sa se apere dar nici acesta nu este legal adica cu siguranta esti amendat pentru folosirea si detinerea lui.
Cea mai buna aparare in fata unei agresiuni fata de o sabie sau bata este fuga, daca stai si te simti bazat trebuie sa fii bazat pe pumn si sa stii eventual la nivel profesionist arte martiale! Este periculos.
De obicei cei care au frici nejustificate cum este intrebarea ta au anxietate deci probleme la mansarda...in realitate sunt putine cazuri in care intrevine o altrecatie fara motiv! Nu suntem nici in Mexic nici in Brazilia ori Columbia unde rata infractionalitatii este mare, acolo unde nu poti merge pe strada linistit la orice orawinking

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Nu e nici un film frate, mi s-a intamplat si mie ceva asemanator, sunt destui hoti, nebuni, violenti, mai ales in trafic daca e ceva, ies la tine cu bata unii!
Daca inchizi geamu, poate sparge geamul.
Nu e de gluma, e bine sa fi pregatit.
Pregateste-te de razboi ca sa nu ai razboi, nu stii vorba asta?

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Ok,eu caut pe cat posibil sa ma feresc de chestiile astea, si eu avand o viata agitata si deloc non-violenta

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Pai daca te poti feri e altceva, nu in contextul asta s-a pus problema, ci cand nu te poti feri si trebuie sa iei masuri, ca ori tu ori el.
Normal ca evitarea e cea mai buna arma.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu te poti feri si esti atacat, atunci raspunzi cu forta maxima. Eu unul daca as fi pus intr-o situatie de-asta as incerca sa elimin amenintarea cit mai repede. Lovitura la git/plex/oo, cu riscul sa crape boul daca il trosnesc cum se cade. Mai bine sa plinga ma-sa.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai da, ca asa se pune problema, cand nu poti sa eviti. Dar uneori nu poti, trebuie sa ai ceva arme ca e mai simplu spray, alea, alea, ca daca e unu sau doi cat usa, nu poti sa actionezi fara nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Orice problema ai suni politia nu i ti faci tu singur dreptate, violenta naste violenta, deci cauta sa ai relatii pașnice cu toti, si nu i ti face singur dreptate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

EVITI! Legea de la noi e de ****, astfel incit ce e cel mai bine de facut e sa minimizezi posibilitatea de a ajunge intr-o astfel de situatie.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se presupune ca nu poti minimiza posibilitatea si esti atacat, asa a pus omu problema.

| Frank51 a răspuns:

Sprayul face ravagii în interior, e recomandat doar în exterior. Te poți apăra cu orice îți vine la îndemână, cuțit, scaun, o bâtă, ideea e să supraviețuiești.

| Brizbriz a răspuns:

Legea in rrrrominica care inca e comuista la treaba asta spune ca nu poti folosi un nivel mai mare de agresiune decat agresorul

deci, daca te ataca unul cu pumnii, trebuie sa il intrebi daca e boxer profesionist si deci ai dreptul sa folosesti bata

alftel, auto-apararea e foarte greu de dovedit, iar ala poate sa spuna ca tu l-ai atacat primul, inclusiv cu, chestii de auto-aparare cum ar fi spray lacrimogen

dap, legea e ABSOLUT imbecila, si chiar au fost cazuri, unul dormea la el in casa, si se trezeste cu unul, peste el, la el in camera, ia ceva greu si ii da in cap, iar ala moare, dupa care el e arestat ca doar a omorat pe cineva

sau proprietari de teren arestati pentru ca au alergat cu, caini si ATV-uri ciobani care intrau cu oile ILEGAL pe pamantul lor

sau numaistiucine (cica, ca, cunoscut) care s-a trezit cu un hot in casa si l-a impuscat cu o arma de vanatoare, arestat pentru incalcarea regimului armelor si munitiilor, mai bine se lasa omorat de hot, decat sa foloseasca o arma de vanatoare ca auto-aparare

samd
LEGEA E **ABSOLUT** IMBECILA! angry

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Staicu_Ionut_1994):

Parea interesant omul, pana a dat o duda pentru care merita luat un pic la per pulis. Zice el la un moment dat ca femeile mature si de care ar fi ceva de capul lor apreciaza la un barbat inteligenta, manierele, credinta ortodoxa. DAFUQ? Adica daca ai unul manierat, inteligent, de succes, nefumator, care bea un pahar de sampanie pe trimestru si nimic altceva, dar e budist/ateu/penticostal/orice altceva care nu e cretineala ortodoxa, nu mai e de apreciat? Mama ei de treaba...