| teddszul a întrebat:

Cum se traduc propozițiile cu "on" în franceză? Nu am înțeles niciodată asta... De exemplu, cum se traduce: "On se motive" sau "On se réadapte"? Dau fundă. Mulțumesc!

1 răspuns:
| BellaComy a răspuns:

Pai depinde de contextul in care se folosesc exemplele date de tine dar in general consideri ca "on" este acelasi lucru cu "noi". Spre exemplu "on en parle" se traduce "vorbim".In exemplele tale poti traduce Ne motivam si Ne reabilitam sau Se motiveaza si Se reabiliteaza.Repet, asta depinde de contextul dat...happy